Półwysep Iberyjski


Półwysep Iberyjski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Półwysep Iberyjski na mapie Europy Półwysep Iberyjski

Półwysep Iberyjski (Półwysep Pirenejski, hiszp. i port. Península Ibérica, kat. Península Ibèrica, bask. Iberiar penintsula; w starożytności i średniowieczu Hiszpania) to półwysep znajdujący się w południowo-zachodniej części Europy. Od pozostałej części kontynentu oddzielają go Pireneje na północnym wschodzie, od zachodu i częściowo północy i południa otacza go Ocean Atlantycki, a od wschodu i południowego wschodu Morze Śródziemne. Od Afryki oddziela go Cieśnina Gibraltarska. Powierzchnia półwyspu wynosi 583 254 km².

Na obszarze Półwyspu Iberyjskiego położone są Hiszpania, Portugalia, Andora i Gibraltar. Zamieszkany jest przez ponad 58 mln ludzi.

Większość półwyspu zajęta jest przez wyżyny i góry (najwyższe są Góry Betyckie, ze szczytem Mulhacén 3478 m n.p.m.).

Podział polityczny | edytuj kod

Największe miasta | edytuj kod

Metropolie mające powyżej 1 milion mieszkańców w zespole miejskim:

Przypisy | edytuj kod

  1. Nie wliczając Azorów, Madery, Balearów, Wysp Kanaryjskich, Ceuty i Melilli które wchodzą w skład wymienionych państw, ale nie są częścią Półwyspu Iberyjskiego.
  2. Detalle municipal(Descargar archivo comprimido con los ficheros excel municipales de cada año a nivel nacional), Instituto Nacional de Estadística  (hiszp.).
  3. Demographia: World Urban Areas – Demographia, Kwiecień 2018.
  4. Population on 1 January by broad age group, sex and metropolitan regions - Eurostat, 2016
Kontrola autorytatywna (półwysep):
Na podstawie artykułu: "Półwysep Iberyjski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy