Półwysep Jankowskiego


Na mapach: 42°57′N 131°27′E/42,950000 131,450000

Półwysep Jankowskiego w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Półwysep Jankowskiego (ros. Полуостров Янковского) – półwysep w Rosji, na południu Kraju Nadmorskiego, nad Morzem Japońskim. Położony na zachodnim wybrzeżu Zalewu Piotra Wielkiego, oddziela Zatokę Narwa i Łabędzią Lagunę od Zalewu Słowiańskiego. W zachodniej części połączony z lądem niskim bagnistym przesmykiem. Od północno-wschodniej strony półwysep oblewają wody zatoki Gieka, od południowo-wschodniej – zatoki Tabunnaja, od południowo-zachodniej – zatoki Siewiernaja. Punktem najdalej wysuniętym na północ jest cypel Brinera, na zachód – cypel Kuprianowa. Na południe od półwyspu położone są wyspy Sidorowa i Gierasimowa, na wschód – Wyspa Królicza. Na półwyspie znajduje się wiele niewielkich strumieni[1][2].

Dominuje krajobraz górzysty, najwyższy punkt 248 m n.p.m. Wybrzeże strome, skaliste, w północno-zachodniej części płaskie, częściowo zalewane. W morzu u wybrzeży półwyspu liczne głazy.

Napis na pomniku Michała Jankowskiego głosi: Był szlachcicem w Polsce, zesłańcem na Syberii, dom i sławę znalazł w Kraju Ussuryjskim. To co zebrał niech będzie przykładem dla przyszłych gospodarzy tej ziemi

W północno-wschodniej części półwyspu, na brzegach zatok Gieka i Narwa znajduje się wioska Bezwierchowo.

Półwysep początkowo nosił nazwę Sidemi, następnie został przemianowany na cześć zesłanego za udział w powstaniu styczniowym na Syberię Michała Jankowskiego, polskiego pioniera rosyjskiego Dalekiego Wschodu, przyrodnika i hodowcy, który założył i rozwinął gospodarstwo hodowlane na półwyspie[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Mapa topograficzna Топографическая карта K-52-47 — 1:100 000
  2. Locja północno-zachodniego brzegu Morza Japońskiego Лоция северо-западного берега Японского моря
  3. Rejon Chasanski: Półwysep Jankowskiego Хасанский район: Полуостров Янковского

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Półwysep Jankowskiego" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy