Pępowina


Pępowina w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Noworodek z jeszcze nieodciętą pępowiną. Zaciskacz do pępowiny kikut pępowinowy

Pępowina – przewód łączący płód z łożyskiem występujący u ssaków łożyskowych. Znajdujące się w pępowinie naczynia krwionośne (dwie tętnice i żyła pępowinowa) zespalają krążenie zarodka z krążeniem błon śluzowych matki. W pępowinie znajduje się tak zwana galareta Whartona, która nadaje sprężystość i nie pozwala na zawiązanie się pępowiny na szyi bądź kończynie płodu.

Pępowina człowieka | edytuj kod

U człowieka jej długość wynosi ok. 50 cm; współcześnie po porodzie odcina się ją (zabieg ten nosi nazwę odpępnienia), a jej pozostałość tworzy pępek[1]. Odpępnienie przeprowadza się natychmiast lub do kilku minut po porodzie. Część specjalistów uważa, że wczesny zabieg może spowodować chwilowe niedokrwienie mózgu i utrzymującą się hipowolemię i anemię, co w rezultacie może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń szybko rozwijających się struktur mózgu. Badacze zajmujący się genezą autyzmu podejrzewają, że jedną z przyczyn jego występowania może być krótkie niedotlenienie mózgu z powodu niewystarczającego przepływu krwi związanego z wczesnym przecięciem pępowiny. Nieodpowiednie zaopatrzenie w krew mózgu dziecka może również prowadzić do porażenia mózgowego i opóźnienia rozwoju umysłowego u dzieci[2]. W szczególności opóźnione przecięcie pępowiny korzystne jest u wcześniaków[3]. Krew pępowinowa jest jedynym źródłem komórek macierzystych niewymagającym używania metod inwazyjnych u dawcy. Do niedawna łożysko i pępowina, a wraz z nimi komórki macierzyste musiały być wykorzystywane tuż po porodzie. Obecnie krew pępowinowa może być przechowywana przez kilkadziesiąt lat i dostępna, gdy zajdzie potrzeba leczenia.

Przypisy | edytuj kod

  1. pępowina, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2017-03-23] .
  2. Odcięcie pępowiny – kiedy i w jaki sposób? – Wiedza o porodzie – Strona internetowa Fundacji Rodzić po Ludzku
  3. Ryan M.R.M. McAdams Ryan M.R.M., OmidO. Fathi OmidO., David J.R.D.J.R. Hutchon David J.R.D.J.R., Revert to the original: time to re-establish delayed umbilical cord clamping as the standard approach for preterm neonates, „Maternal Health, Neonatology and Perinatology”, 4(13), 2018, DOI10.1186/s40748-018-0081-5 .

Zobacz też | edytuj kod

Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Kontrola autorytatywna (struktura anatomiczna):
Na podstawie artykułu: "Pępowina" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy