Płomyczek


Płomyczek w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Płomyczek – istniejące w latach 1917–2012 popularne czasopismo dla starszych dzieci i (okresowo) młodzieży młodszej, wydawane w Warszawie, do 1927 jako dodatek do tygodnika „Płomyk”.

„Płomyczek” był czasopismem przeznaczonym dla dzieci w wieku 9–11 lat; stałymi współpracownikami pisma byli literaci, m.in. Jan Brzechwa, Jerzy Ficowski, Ludwik Jerzy Kern, Maria Kownacka, Tadeusz Kubiak, Hanna Ożogowska, Janina Porazińska, Ewa Szelburg-Zarembina.

Spis treści

Historia pisma | edytuj kod

Początkowo ukazywał się razem z nieistniejącym już „Płomykiem”, który zlikwidowany został w 75. roku swego istnienia, w 1991. Od 1 września 1927 wydawany jako samodzielne czasopismo. W latach 1917–1952 ukazywał się jako tygodnik, dalej do 1989 jako dwutygodnik, a od 1990 – miesięcznik. Nie był drukowany w czasie wojny. Z dniem 1 marca 2013 roku wydawca zawiesił wydawanie „Płomyczka”.

Pod koniec istnienia miesięcznik „Płomyczek” współredagowany był przez młodych korespondentów z całego kraju, dlatego też wiele miejsca poświęcał na swych łamach debiutom młodych rysowników, malarzy, poetów i pisarzy. Organizował też przy szkołach i bibliotekach Kluby Przyjaciół „Płomyczka”, których członkowie otrzymywali odznaki „Przyjaciel Płomyczka” oraz stosowną legitymację z wydrukowaną dewizą „Płomyczek to czasopismo młodych, którzy chcą wiedzieć więcej niż muszą i umieć więcej niż jest od nich wymagane”.

Za całokształt działalności na rzecz dzieci w dniu 20 listopada 2009 z okazji XX-lecia powstania Konwencji o Prawach Dziecka „Płomyczek” otrzymał Nagrodę Honorową Rzecznika Praw Dziecka RP. Medal i dyplom z rąk Marka Michalaka odebrał Janusz Sapa.

Redaktorzy naczelni | edytuj kod

źródło: WorldCat[1]

Wydawcy | edytuj kod

źródło: WorldCat[1]

Uwagi | edytuj kod

  1. Związek Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych powstał w 1919, wcześniej działał jako Zrzeszenie Nauczycielstwa Polskich Szkół Początkowych.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Płomyczek. worldcat.org. [dostęp 2017-02-09].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Płomyczek" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy