Płyta nagrobna biskupa Pawła Legendorfa


Płyta nagrobna biskupa Pawła Legendorfa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Biskup Paweł de Legendorf Ocalała płyta nagrobna biskupa, obecnie na refektarzu zamku w Lidzbarku Warmińskim

Płyta nagrobna biskupa Pawła Legendorfa

Płytę nagrobną dla biskupa warmińskiego Pawła Legendorfa ufundował biskup Łukasz Watzenrode. Pierwotnie płyta ta znajdowała się w kościele św. Katarzyny w Braniewie. Braniewo w czasie II wojny światowej należało do najbardziej zniszczonych miast na Warmii. Kościół św. Katarzyny miał pozostać trwałą ruiną podobnie jak Zamek Królewski w Warszawie. Płytę nagrobną biskupa Legendorfa udało się zabezpieczyć przez Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie i po konserwacji znalazła godne miejsce na refektarzu w lidzbarskim zamku.

Płyta wykonana była z kamienia gotlandzkiego (po konserwacji w części kamień sztuczny) z elementami metalowymi: sylwetka biskupa, herby i napis w otoku. W centralnej części płyty przedstawiona jest postać leżącego biskupa z głową wspartą na poduszce, trzymającego w prawej dłoni pastorał, a w lewym książkę. Poniżej stóp biskupa jest umieszczony jego herb. W otoku płyty znajduje się łaciński napis: "Monumentum Dni Pauli de Logendorf Episcopi Warmiensis Pie Defuncti Qui Prohibente Vi Armorum Cum Patribus in Ecclesia sua Warmien Minime Collocari Potuit FactumImpensis Dni Luce Succesoris Sui Anno Dni 1494". Na czterech rogach płyty umieszczony jest herb biskupa Watzenrode. Płyta posiada wymiary 290x184 cm, a jej części metalowe przypuszczalnie odlewał Andrzej Grottkau z Gdańska.

Na podstawie artykułu: "Płyta nagrobna biskupa Pawła Legendorfa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy