Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912


Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pływanie na V Letnich Igrzyskach Olimpijskich – zawody pływackie rozegrane w ramach V Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sztokholmie w 1912 roku. Rywalizację w dniach 6 – 15 lipca 1912 roku rozegrano zawody w dziewięciu konkurencjach, siedmiu męskich i dwóch kobiecych. Ogółem w zawodach wzięło 120 zawodników z 17 reprezentacji narodowych, dziewięćdziesięciu trzech mężczyzn i dwadzieścia siedem kobiet. W indywidualnej klasyfikacji medalowej najwięcej złotych medali (2) zdobyli Kanadyjczyk George Hodgson i Niemiec Walter Bathe, zaś największą liczbę medali w ogóle (3) zdobyli Brytyjczyk John Hatfield i reprezentant Australazji Harold Hardwick. Klasyfikację drużynową zwyciężyło Cesarstwo Niemieckie z 7 medalami.

Spis treści

Tło zawodów | edytuj kod

Zawody pływackie były organizowane w ramach igrzysk olimpijskich od ich pierwszej edycji w 1896 roku. Dużą zmianą była decyzja o przeprowadzeniu, po raz pierwszy w historii, zawodów pływackich dla kobiet. Dotychczas kobiety brały udział, w latach 1900 - 1908, jedynie w łucznictwie, krykiecie, golfie, tenisie ziemnym i żeglarstwie. Igrzyska w Sztokholmie były pierwszymi, które zorganizowały rywalizację kobiet w jednej z tzw. „głównych” dyscyplin sportowych, aż do IX Letnich Igrzysk Olimpijskich w amsterdamie w 1928 roku, kiedy to kobiety po raz pierwszy wzięły udział w zawodach lekkoatletycznych.

Decyzja ta została podjęta na XI Sesji MKOl zorganizowanej w Luksemburgu w 1910 roku. Podjęto tam decyzje o zorganizowaniu rywalizacji kobiet w pływaniu, skokach do wody, tenisie ziemny i gimnastyce, z tym że kobiece zawody gimnastyczne miały być zorganizowane w ramach dyscypliny pokazowej. Początkowo Szwedzki Komitet Olimpijski zdecydował się na organizację wyścigu na 100 metrów w stylu dowolnym, ale później zezwolił na przeprowadzenie rywalizacji pływackich sztafet kobiecych w stylu dowolnym.

Zawody pływackie zostały przeprowadzone w Djurgårdsbrunnsviken, zatoce niedaleko centrum miasta. Przygotowano tam basen o długości 100 metrów, z jednej strony ogrodzony brzegiem zatoki, z drugiej zaś drewnianym podestem na pontonach.

Tabela medalowa | edytuj kod

Wyniki | edytuj kod

Mężczyźni | edytuj kod

Kobiety | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy