Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912 – 4 × 200 m stylem dowolnym mężczyzn


Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912 – 4 × 200 m stylem dowolnym mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania  Główny artykuł: Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912.

Sztafeta na dystansie 4 × 200 metrów stylem dowolnym mężczyzn była jedną z konkurencji pływackich rozgrywanych podczas V Igrzysk Olimpijskich w Sztokholmie. W konkurencji wzięło 20 zawodników z pięciu reprezentacji.

Rekord świata należał do brytyjskiej sztafety olimpijskiej z poprzednich igrzysk w Londynie. Lecz został on pobity już w pierwszym wyścigu eliminacyjnym przez ekipę amerykańską, później zaś poprawiony w drugim wyścigu przez drużynę Australazji.

W finale spodziewano się walki pomiędzy tymi drużynami, lecz Australazja zdominowała wyścig. Po pierwszej zmianie obie ekipy płynęły niemal identycznie, lecz Nowozelandczyk Malcolm Champion płynący na drugiej zmianie ekipy Australazji wyprowadził drużynę na prowadzenie, którego nie oddała aż do końca. Ostatecznie drużyna z Antypodów zdobyła złoto z nowym rekordem świata, 10:11,6.

Spis treści

Rekordy | edytuj kod

Rekordy świata i olimpijskie przed rozegraniem konkurencji.

Wyniki | edytuj kod

Eliminacje | edytuj kod

Do zawodów przystąpiło pięć sztafet. Zostały podzielone na dwa wyścigi. Do finałów awansowały dwie zwycięskie drużyny z każdego wyścigu oraz jedna z pozostałych z najlepszym czasem. Z racji przystąpienia do wyścigu 5 zespołów, wszystkie awansowały do finału.

Wyścig 1
Wyścig 2

Finał | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912 – 4 × 200 m stylem dowolnym mężczyzn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy