Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924 – 400 m stylem dowolnym kobiet


Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924 – 400 m stylem dowolnym kobiet w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania  Główny artykuł: Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924.

Wyścig na 400 metrów stylem dowolnym kobiet był jedną z konkurencji pływackich rozgrywanych podczas VII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Wystartowało 18 zawodniczek z ośmiu reprezentacji. Konkurencję tę rozegrano na igrzyskach po raz pierwszy.

Faworytką do złota była Amerykana Gertrude Ederle, która biła rekordy świata na różnych dystansach od 1922 roku, a w 1926 roku jako pierwsza kobieta przepłynęła kanał La Manche. Złoty medal zdobyła jednak piętnastoletnia Martha Norelius. Jej ojciec i trener Charles Norelius reprezentował Szwecję na Olimpiadzie Letniej w 1906 roku. Podczas swojej kariery sportowej Amerykanka ustanowiła rekordy świata na wszystkich dystansach od 200 do 1500 metrów. Jej najmocniejszą konkurencją było 400 metrów. Zdobyła tytuł mistrzowski wyprzedzając swoje koleżanki z reprezentacji Stanów Zjednoczonych, Helen Wainwright, wicemistrzyni olimpijską w skokach do wody z Antwerpii, oraz Ederle.

Spis treści

Rekordy | edytuj kod

Wyniki | edytuj kod

Eliminacje | edytuj kod

Dwie najszybsze zawodniczki i najlepsza z trzeciego miejsca awansowały do półfinału.

Wyścig 1

Wyścig 2

Wyścig 3

Wyścig 4

Półfinały | edytuj kod

Dwie najszybsze zawodniczki i najlepsza z trzeciego miejsca awansowały do finału.

Półfinał 1

Półfinał 2

Finał | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924 – 400 m stylem dowolnym kobiet" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy