Pŏptong


Pŏptong w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pŏptong (kor. 법동군, Pŏptong-gun) – powiat w Korei Północnej, w prowincji Kangwŏn. W 2008 roku liczył 35 119 mieszkańców[2]. Graniczy z powiatami: Yangdŏk (prowincja P’yŏngan Południowy) i Ch'ŏnnae od północy, z miastami Munch'ŏn oraz Wŏnsan od północnego wschodu, z powiatem Anbyŏn od wschodu, Kosan od południowego wschodu, Sep'o i P'an'gyo od południa, a także z powiatem Sinp'yŏng (prowincja Hwanghae Północne) od zachodu.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Przed wyzwoleniem Korei spod okupacji japońskiej tereny należące do powiatu wchodziły w skład powiatów Munch'ŏn (miejscowości P'ungsan i P'ungha) oraz Ich'ŏn (miejscowość Ungt'an), należących wówczas do prowincji Hamgyŏng Południowy. W obecnej formie powstał w wyniku gruntownej reformy podziału administracyjnego w grudniu 1952 roku. W jego skład weszły wówczas tereny należące wcześniej do miejscowości P'ungsan, P'ungha, Ullim (1 wieś – wszystkie powiat Munch'ŏn) i Ungt'an (powiat Ich'ŏn). Powiat Pŏptong składał się wówczas z jednego miasteczka (Pŏptong-ŭp) i 22 wsi (kor. ri).

Gospodarka | edytuj kod

Lokalna gospodarka oparta jest na górnictwie oraz rękodzielnictwie. Na terenie powiatu znajdują się również nieliczne uprawy kukurydzy (niemniej zaledwie 6,5% terytorium powiatu nadaje się pod uprawy), a także pasieki.

Podział administracyjny powiatu | edytuj kod

W skład powiatu wchodzą następujące jednostki administracyjne:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].
  2. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].

Bibliografia | edytuj kod

  • 강원도 법동군 (kor.), 북한지역정보넷 (North Korean Human Geography – CyberNK.net), [dostęp: 10 października 2012].
  • 법동군(法洞郡) POPTONGGUN (kor.), 중앙일보 (Joongang Daily – NK.joins.com), [dostęp: 10 października 2012].
Na podstawie artykułu: "Pŏptong" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy