P'yŏnggang


Na mapach: 38°19′17″N 127°27′52″E/38,321389 127,464444

P'yŏnggang w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

P'yŏnggang (kor. 평강군, Pyonggang-gun) – powiat w Korei Północnej, w prowincji Kangwŏn. W 2008 roku liczył 90 425 mieszkańców[1]. Graniczy z powiatami P'an'gyo i Sep'o od północy, Ich'ŏn oraz Ch'ŏrwŏn od zachodu, Kimhwa od wschodu, a także z należącą do Korei Południowej prowincją Gangwon. Przez powiat przebiega linia kolejowa Kangwŏn, łącząca P'yŏnggang i Kowŏn (prowincja Hamgyŏng Południowy).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Przed wyzwoleniem Korei spod okupacji japońskiej powiat składał się z 7 miejscowości (kor. myŏn) oraz 49 wsi (kor. ri). W obecnej formie powstał w wyniku gruntownej reformy podziału administracyjnego w grudniu 1952 roku. W jego skład weszły wówczas tereny należące wcześniej do miejscowości P'yŏnggang, Hyŏnnae, Sŏ (12 wsi), Mokjŏn (8 wsi), Nam (12 wsi – wszystkie należały do powiatu P'yŏnggang), a także Hoeyang (powiat Rangok – 6 wsi). Powiat P'yŏnggang składał się wówczas z jednego miasteczka (P'yŏnggang-ŭp) i 34 wsi.

Gospodarka | edytuj kod

Najważniejsze gałęzie lokalnego przemysłu stanowią rolnictwo i górnictwo. W rolnictwie dominują uprawy ryżu. Na terenie powiatu znajdują się kopalnie złota, wolframu, nefelinu, ałunitu, cyrkonu i okrzemków.

Podział administracyjny powiatu | edytuj kod

W skład powiatu wchodzą następujące jednostki administracyjne:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "P'yŏnggang" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy