P. Box


P. Box w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

P. Box (skrót od Pandora's Box, ang. Puszka Pandory) – węgierski zespół rockowy, założony w Budapeszcie w 1980 przez dwóch byłych członków zespołu P. Mobil - Sándora Bencsika i Istvána Cserhátiego.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Byli członkowie zespołu P. Mobil - gitarzysta solowy, Sándor Bencsik, oraz klawiszowiec, István Cserháti, postanowili założyć w 1980 roku nowy zespół. Wkrótce potem zatrudnili w nim wokalistę, Miklósa Vargę, perkusistę Istvána Szabó oraz basistę Józsefa Sáfára. W 1983 roku Varga opuścił zespół, a zastąpił go Gyula Vikidál, były wokalista zespołów P. Mobil oraz Dinamit. Po dołączeniu w 1985 roku Zoltána Pálmai, z pięciu członków zespołu aż czterech grało wcześniej w P. Mobil.

Zespół rozpadł się w 1986 roku, ponieważ Cserháti przeprowadził się do Debreczyna, który znajduje się 220 km od Budapesztu. Bencsik, Zselencz i Pálmai wraz z Gyulą "Billem" Deákiem, stworzyli grupę Bill és a Box Company, w której przez krótki okres koncertowali, grając piosenki P. Box oraz Hobo Blues Band.

Cserháti reaktywował grupę w 2001 roku, a dołączyli do niej niektórzy członkowie zespołów Aberra i Szfinx. W 2005 roku zmarł na raka, w wieku 51 lat. W listopadzie 2005 roku grupa zmieniła nazwę na Pandora's Box. Grupa rozwiązała się w 2006 roku (ostatnie koncerty: 3 listopada w Debreczynie oraz 11 listopada w Budapeszcie). W 2009 roku grupa ponownie wznowiła działalność. W tym okresie dwóch dawnych członków P. Box - József Sáfár i István Szabó - założyło grupę o tej samej nazwie.

Skład zespołu | edytuj kod

Dyskografia | edytuj kod

Albumy studyjne | edytuj kod

Albumy koncertowe | edytuj kod

Kompilacje | edytuj kod

Single | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "P. Box" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy