PDT Wola w Warszawie


Na mapach: 52°14′08,7″N 20°58′23,9″E/52,235750 20,973306

PDT Wola w Warszawie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powszechny Dom Towarowy Wola, PDT Wola, a obecnie Wola Plaza[1] – budynek w dzielnicy Wola w Warszawie, znajdujący się przy ul. Młynarskiej 8/12 róg al. „Solidarności”.

Historia | edytuj kod

Budynek wzniesiony w latach 1949–1956 według projektu Michała Przerwy-Tetmajera jako budynek handlowy. Płaskorzeźby skrajnych płycin attyki zaprojektował Kazimierz Danilewicz[2].

W okresie PRL był znaną placówką handlową w Warszawie, często można było tu kupić towary niedostępne w innych sklepach. Przez wiele lat na parterze mieściły się stoiska: RTV, meble+oświetlenie, lodówki, kosmetyki (na środku sali sprzedażowej), art. metalowe (+wykładziny PCV), art. gospodarstwa domowego, farby, upominki. Pierwsze piętro poświęcone było modzie męskiej i damskiej, a drugie dzieciom (odzież, obuwie, zabawki) i wykładzinom dywanowym. Na trzecim piętrze mieściły się biura, bufet pracowniczy, biblioteka dla pracowników.

Przed 1989 wchodził w skład Domów Towarowych „Centrum”, po 1989 przemianowanych na Domy Towarowe Centrum S.A. Później na parterze działał sklep Leader Price i apteka. Po przejęciu przez Tesco części operacji grupy Casino - marketów Leader Price, w roku 2007 jego miejsce zajął sklep Tesco, a miejsce apteki - Polbank.

Sam budynek został zakupiony w 2005 roku przez spółkę Celtic Property Developments S.A., która dokonała zmiany przeznaczenia budynku z usługowego na biurowo-usługowe, zmodernizowała go, a następnie w całości skomercjalizowała. W trakcie remontu wyburzono przepierzenia odsłaniając tym samym niezwykłe, wewnętrzne atrium, odświeżono także całkowicie elewację budynku, zachowując jej oryginalny wygląd. Budynek został oddany do użytku dla najemców w 2007.

Po zakończeniu tego procesu we wrześniu 2007 roku budynek został sprzedany firmie TRITAX.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Wola Plaza. urbanity.pl. [dostęp 2015-01-14].
  2. Paweł Giergoń: Warszawa – Płaskorzeźby PDT Wola. sztuka.net, 2011. [dostęp 2018-08-21].
Na podstawie artykułu: "PDT Wola w Warszawie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy