Pałówko


Na mapach: 54°26′08″N 16°49′13″E/54,435556 16,820278

Pałówko w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pałówko (wymowa i niem. Neu Paalow) – wieś ulicówka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino. Znajduje się tu również placówka Ochotniczej Straży Pożarnej Miejscowość położona jest średnio na wysokości 50 m n.p.m. na wysoczyźnie morenowej płaskiej. Najwyższe wzniesienie to 53,5 m n.p.m.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa słupskiego.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Stawek przeciwpożarowy. W tle budynki, które stoją do dziś. (Zdjęcie sprzed 1945 r.)

Wieś jest osadą, która około 1830 roku powstała zgodnie z planem we wschodniej części obszaru dóbr należących do Pałowa, dlatego nazwa Nowe Pałowo (Neu Paalow). Pani von Below sprzedała całe Pałowo państwu pruskiemu. W pierwszych dniach marca 1945 roku (08.03.1945rok) wojska radzieckie zajęły wieś. W 1908 roku powstała we wsi jednoklasowa szkoła. Znajduje się ona w centrum wsi, koło sadzawki. Ostatnim niemieckim nauczycielem był Karl Topper (uczył od 1932 roku) Oprócz gospodarzy, we wsi był młynarz, karczmarz, dwóch stolarzy, kowal, krawiec, dekarz, szewc, stelmach, zakład, naprawy rowerów i cieśla. Mieszkańcy byli wyznania ewangelickiego, chodzili do kościoła w Pałowie. Pieszcz, rodowa siedziba von Belowów, był parafią z kościołem filialnym w Pałowie, obejmującym miejscowości Pieszcz, Tyń, Pałowo, Pałówko oraz osady Ilnica. Parafia należała do synodu w Sławnie. Po wojnie również znajdowała się tu szkoła podstawowa. Działalność zakończyła jednak pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Dziś budynek zamieszkują nauczyciele. W latach powojennych była to wieś pegeerowska. Podstawą gospodarki było mleczarstwo i tuczenie świń. Mleko odprowadzane było do mleczarni w Sycewicach.

Warunki naturalne | edytuj kod

Tęcza nad Pałówkiem Okolice wsi Sejmik bociani w Pałówku

Klimat | edytuj kod

Na lokalną zmienność stanów pogodowych na obszarze gminy Postomino wpływa w dużej mierze sąsiedztwo Morza Bałtyckiego. Wynikiem tego są stosunkowo łagodne zimy, opóźnione chłodne wiosny, dość chłodne lata oraz długie, ciepłe jesienie.

Mikroklimat plaży nadmorskiej charakteryzuje duże zróżnicowanie podstawowych elementów klimatycznych. Najistotniejszą cechą klimatu pasa przybrzeżnego jest stosunkowo duży ruch powietrza wywołany wiatrami wiejącymi od morza. Wtedy ujawniają się właściwości klimatu morskiego[potrzebny przypis].

Charakterystyczną cechą klimatu gminy jest duża wilgotność. Średnie temperatury powietrza w okresie kwiecień – październik + 13,0 °C, średnia temperatura roczna: 7,5 °C. Średnie sumy opadów w okresie wegetacyjnym: 450 mm dla strefy przybrzeżnej,475 mm dla strefy centralnej oraz 500 mm dla obszaru południowej części gminy.

Stosunki wodne | edytuj kod

Wody powierzchniowe południowej części gminy, a więc i Pałówka odprowadzane są w kierunku zachodnim poprzez Wieprzę i jej dopływy Moszczenicę, Pijawicę i Stobnicę.

Na terenie gminy znajduje się wiele niewielkich, okrągłych, bądź owalnych jeziorek zajmujących dna niewielkich zagłębień bezodpływowych, a także zbiorniki częściowo przekształcone antropogenicznie, jak jeziora – stawy w zagłębieniach po eksploatacji kruszywa, iłów zastoiskowych lub torfu. W okolicy Pałówka znajdują się aż 4 takie skupiska zbiorników wodnych.

Przyroda | edytuj kod

Okolice Pałówka to miejsce bytowania i przelotu wielu ptaków wędrownych. W okolicy wsi żyją bociany, żurawie i kormorany. Na terenie samej wsi znajduje się jedno bocianie gniazdo (2009)

Atrakcje turystyczne | edytuj kod

Dom szachulcowy w Pałówku nr 51 Dawny zajazd Wilhelma Sperra, nr 32, obecnie dom mieszkalny
  • Zajazd Wilhelma Sperra przerobiony z domu dwurodzinnego. Później szkoła podstawowa. Od lat 80. XX wieku dom mieszkalny. Budynek zbudowany 1909 roku, murowany, cegła jasna licowa ozdobne opaski okienne z ciemnej cegły. Nakryty jest dachem siodłowym. Dachówka wyprodukowana w Słupsku. Napis na dachówce od wewnątrz – „Stolp”[1]
  • Domy szachulcowe. Dawniej we wsi znajdowało się wiele domów wybudowanych w stylu szachulcowym. Obecnie zachowało w dobrym stanie tylko kilka. Są to nr 52,
Panorama Pałówka

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Czar Wakacji i smak codzienności – gmina Postomino w ikonografii. W: Rączkowski Włodzimierz: Historia i Kultura Ziemi Sławieńskiej. Jan Sroka, Ewa Gwiazdowska. T. III: Gmina Postomino. Sławno rok = 2004: Fundacja „Dziedzictwo”, s. 196–197. ISBN 83-919236-3-0.
Na podstawie artykułu: "Pałówko" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy