Pałac Maryński w Kijowie


Na mapach: 50°26′54″N 30°32′15″E/50,448333 30,537500

Pałac Maryński w Kijowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pałac Maryjski w Kijowie, znany również jako Maryński (ukr. Маріїнський палац, Mariinśkyj pałac) - barokowa rezydencja położona w Kijowie na prawym brzegu Dniepru, w pobliżu siedziby Werchownej Rady, należąca do Kancelarii Prezydenta.

Pałac został zbudowany w latach 1744-52 na zlecenie carycy Elżbiety, według projektu włoskiego architekta Rastrellego przy współudziale jego uczniów pod kierownictwem Iwana Miczurina.

Pierwszą koronowaną głową, której noga stanęła w pałacu, była jednak dopiero Katarzyna II w 1787 roku. Od końca XVIII wieku pałac był wykorzystywany jako siedziba generał-gubernatora kijowskiego.

W XIX wieku założenie pałacowe podupadło na skutek licznych pożarów, dopiero w 1870 roku zostało zrekonstruowane na zlecenie cara Aleksandra II przez architekta Konstantego Majewskiego. Nazwa pałacu wywodzi się od małżonki ówczesnego cara Marii Aleksandrowny, na której życzenie pałac uświetniono od strony północnej parkiem. Do 1917 roku kompleks służył jako rezydencja dla zagranicznych gości cesarstwa.

Północna elewacja - widok od strony parku

W latach 1917-20 pałac wykorzystywano jako główną kwaterę wojskową. Po przejęciu władzy przez bolszewików w budynku umiejscowiono Wyższą Szkołę Rolniczą, później gmach służył jako muzeum.

Na podstawie artykułu: "Pałac Maryński w Kijowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy