Pałac w Radojewie


Na mapach: 52°29′52″N 16°56′58″E/52,497778 16,949444

Pałac w Radojewie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Pałac przed 1833

Pałac w Radojewie – pałac w Radojewie, na północy Poznania.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Majątek poklasztorny nabył świeżo uszlachcony bankier berliński, Zygmunt Otto von Treskow[2]. W 1825 roku wybudował on dla syna Heinricha Baltazara pałac w Radojewie. Zabudowania radojewskiego folwarku o pow. 1142 hektary znajdowały się po drugiej stronie wsi, w jej północnej części. W rękach rodziny von Treskow Radojewo znajdowało się aż do 1945 roku. Do lat 60. pałac zajmowała szkoła, a następnie przekształcono go na budynek mieszkalny[5]. Od momentu włączenia Radojewa do Poznania pałac należy do miasta, zaś park jest własnością Lasów Państwowych[3]. Od roku 2004 pusty pałac nie jest użytkowany, okna zamurowano, popada w ruinę[6][7].

Pałac | edytuj kod

Pałac położony jest na skarpie górującej nad doliną Warty i połączony był osią widokową z pałacem w Owińskach, główną siedzibą rodu[2][3]. Dwór został wzniesiony w stylu późnoklasycznym dla syna Zygmunta – Heinricha. Powstał według projektu Karola Fryderyka Schinkla[2][3]. W końcu XIX w. został rozbudowany na pałac[2]. Pałac to dwupiętrowy gmach, wzniesiony na planie prostokąta[2]. Fasadę stanowi wgłębiony portyk wsparty na czterech kolumnach[2]. Z drugiej strony pośrodku występuje ryzalit[2]. Jest przykryty dachem naczółkowym[2].

Park | edytuj kod

Wokół został urządzony romantyczny park angielski[3] o powierzchni 15 hektarów, częściowo położony na stromej skarpie i w naturalny sposób łączący się z lasami łęgowymi porastającymi dolinę rzeki Warty[2]. Został on zaprojektowany i urządzony przez królewskiego ogrodnika z PoczdamuPiotra Lenné[2][3][4]. W parku zbudowano na ówczesną modłę sztuczną ruinę[3]. Znajdowała się w nim również kaplica oraz cmentarz rodziny von Treskow[4]. Dziś park wyróżnia się wieloma walorami przyrodniczymi charakterystycznymi dla lasów naturalnych, stąd przyrodnicy od lat 90. XX wieku postulują objęcie go ochroną w formie rezerwatu o nazwie Kokoryczowe Wzgórze[2][3]. Szczególną atrakcją parku jest masowo kwitnący na przedwiośniu zdziczały rannik zimowy - uciekinier z ogrodu płacowego, a także kokorycz pusta[8]. Na uwagę zasługuje także ogromny platan klonolistny, uznany za pomnik przyrody[9], a także krótka pomnikowa aleja licząca 6 platanów[10]. Inną atrakcją są dwa owiane legendą głazy narzutowe, leżące na szczycie wzgórza.

Park jest obecnie własnością Skarbu Państwa. Zarządzają nim Lasy Państwowe[3] - Nadleśnictwo Łopuchówko. Park, tak jak i pałac, jest wpisany do rejestru zabytków[1].

Pałac w Radojewie, stan w dniu 17.04.2021 - widok od strony parku Pałac w Radojewie, stan w dniu 17.04.2021 - widok od strony ulicy Kapliczka przy pałacu w Radojewie

Cmentarz | edytuj kod

Na terenie parku znajduje się mały cmentarz rodzinny, obecnie zaniedbany i częściowo zdewastowany (zniknęły np. płyty nagrobne i krzyże)[11]. Chociaż w Polsce nie żyją już członkowie rodziny von Treskow, co roku 1 listopada na grobach pojawiają się znicze przyniesione przez okolicznych mieszkańców[12].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b http://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Zabytki_w_Polsce/rejestr-zabytkow/zestawienia-zabytkow-nieruchomych/WLK-rej.pdf
 2. a b c d e f g h i j k l m n o Dwory Wielkopolski, www.staff.amu.edu.pl [dostęp 2017-11-25] .
 3. a b c d e f g h i j Okolice Radojewa, www.wktp.pttk.pl [dostęp 2017-11-25] .
 4. a b c Na Kokoryczowym Wzgórzu – Ezoteryczny Poznań – Alternatywny Portal Poznania
 5. Radojewo: Tak prezentuje się pałac von Treskow na dawnych rycinach i fotografiach. Zobacz zdjęcia
 6. Radojewo: Magia w blasku rodziny von Treskow. Co skrywa pałac w Radojewie? Miasto chce sprzedać obiekt
 7. Radojewo: Tak prezentuje się pałac von Treskow na dawnych rycinach i fotografiach. Zobacz zdjęcia
 8. W poszukiwaniu rannika zimowego
 9. Nadleśnictwo Łopuchówko - Pomniki przyrody
 10. Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych: "Aleja 6 platanów" - Kokoryczowe Wzgórze - Park Radojewo
 11. Radojewo: Magia w blasku rodziny von Treskow. Co skrywa pałac w Radojewie? Miasto chce sprzedać obiekt
 12. Leśny cmentarzyk w Radojewie - Poznań - NaszeMiasto.pl, poznan.naszemiasto.pl [dostęp 2017-11-25]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Pałac w Radojewie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy