Pałacyk Ostaszewskich w Krakowie


Na mapach: 50°03′35,05″N 19°55′41,15″E/50,059736 19,928097

Pałacyk Ostaszewskich w Krakowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pałacyk Ostaszewskich – zabytkowy pałac z 1895 r. w stylu francuskiego modernizmu, według projektu Józefa Pokutyńskiego, zlokalizowany przy ulicy marszałka Józefa Piłsudskiego 24 w Krakowie.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pałacyk został wzniesiony w 1895 według projektu Józefa Pokutyńskiego. Inwestorem budowy był Adam Ostaszewski, naukowiec i wynalazca. Obecnie mieści on czterogwiazdkowy Hotel "Ostoya Palace" oraz restaurację–pub "Kuranty"[1].

21 sierpnia 1984 budynek został wpisany do rejestru zabytków[2].

Architektura | edytuj kod

Pałacyk reprezentuje styl francuskiego modernizmu. Wzniesiony został na nieregularnym rzucie. Ma dwie kondygnacje. Posiada dwie elewacje frontowe, połączone są półkoliście wygiętym narożnikiem. Elewacja od strony ulicy Piłsudskiego ma cztery osie, natomiast elewacja od strony ulicy Retoryka sześć osi. Parter budynku znajduje się na wysokim cokole. Ozdobiony jest pasem neorustyki, a zwieńczony zamkniętym profilowanym gzymsem kordonowym. Portal, znajdujący się w pierwszej osi parteru elewacji od strony ulicy Piłsudskiego, zwieńczony jest półkoliście, ozdobiony sfazowaną opaską i ujęty w boniowane pilastry. Wewnątrz znajduje się dwuskrzydłowa brama z motywem profilowanych płycin w nadświetlu. Okna parteru mają prostokątne obramienia z kluczami. Partia piętrowa podzielona jest wertykalnie za pomocą pilastrów w porządku jońskim. Narożnik piętra podkreślony jest balkonem z balustradą tralkową i parą półkolumn jońskich, wspartym na kamiennych konsolach. Okna piętra ozdobione są profilowanymi obramieniami uszatymi, kluczami i stylizowanych tryglifami, a zwieńczone półkolistymi frontonami. Budynek zwieńczony jest belkowaniem z gzymsem ozdobionym motywem kostek i attyką balustradową, złożoną z tralek rozdzielonych na osiach marmurowymi słupkami[1].

We wnętrzach zachowały się bogate polichromie plafonów[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Ostoya Palace Hotel. ostoyapalace.pl. [dostęp 2019-09-23].
  2. Rejestr zabytków nieruchomych miasta Krakowa

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Pałacyk Ostaszewskich w Krakowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy