Pałatka


Pałatka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Namiot wykonany z dwóch pałatek

Pałatka, płaszcz pałatka (ros. плащ-палатка, płaszcz namiot) – długa i obszerna wojskowa peleryna, dająca okrycie całej postaci wraz z plecakiem i bronią osobistą. Dwie razem spięte pałatki tworzą powłokę namiotu w kształcie stożka.

Pałatka będąca na wyposażeniu polskiego wojska jest grubą, impregnowaną tkaniną płócienną mającą po rozłożeniu kształt zbliżony do wycinka wielokąta prawidłowego. Noszona może być z wykorzystaniem części górnej jako kaptura lub też przewieszona przez ramiona ze zrolowanym kapturem. Pałatka ma zapinane na guziki otwory na ręce. Produkowana jest w różnych rozmiarach, które ustala się na podstawie liczby otworów na "szpilki" namiotowe na dolnej krawędzi. Połączenie dwóch pałatek ich guzikami i oparcie na kiju lub maszcie z rurek aluminiowych (w zestawie) daje namiot o średnicy podstawy około 180 cm.

Ciekawostka | edytuj kod

W latach powojennych namioty z pałatek były wykorzystywane (między innymi) na wyjazdach studenckich kół przewodnickich[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. "Historia Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Warszawie" w "Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich 1957-1967", Warszawa 1967
Na podstawie artykułu: "Pałatka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy