Pańćatattwa


Pańćatattwa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Postacie pięciu inkarnacji Kryszny

Pańćatattwa (z sanskrytu: Pięć Prawd lub Pięć Rzeczywistości) – w teologii gaudija wisznuizmu określenie Pięciu Aspektów Najwyższej Osoby Boga, czyli Kryszny lub Prawdy Absolutnej.

Jest to pięć inkarnacji, które w XV w. miały pojawić się w Indiach jako: Ćajtanja Mahaprabhu, Nitjananda Prabhu, Adwajta Aćarja, Gadadhara Pandita i Śriwasa Thakura. Ich dziełem było szerzenie bhaktijogi, czyli miłości i oddania dla Kryszny oraz popularyzowanie Mahamantry.

Spis treści

Pięć Aspektów | edytuj kod

Pańćatattwa są często czczeni w świątyniach Hare Kryszna pod postacią grupy pięciu posągów (w Polsce w świątyni w Czarnowie).

Ćajtanja Ćaritamrita (1.14) zawiera następującą modlitwę: „Składam pokłon Panu Krysznie, który pojawia się jako wielbiciel (Pan Ćajtanja), jako Jego własna ekspansja (Śri Nitjananda), Jego inkarnacja (Śri Adwajta), Jego sługa (Śri Śriwasa) i Jego energia (Śri Gadadhara) i który jest źródłem siły dla bhaktów.”[1]

Panćatattwamantra | edytuj kod

Jest to mantra bardzo często śpiewana lub intonowana przez wyznawców gaudija wisznuizmu (w tym także wyznawców Hare Kryszna) np. podczas ofiarowania pokarmu Krysznie; często poprzedza Mahamantrę. Pańćatattwamantra zawiera imiona Pięciu Aspektów Boga i uważana jest za obdarzającą boskim miłosierdziem, co uznaje się za szczególnie potrzebne w obecnym „wieku upadku” (kali juga):

dżaja śri-kryszna-ćajtanja, prabhu-nitjananda, śri-adwajta gadadhara, śriwasadi goura-bhakta-wrinda[2]

Przypisy | edytuj kod

  1. http://vedabase.net/cc/adi/1/14/en Adi 1.14.
  2. Pancha Tattva mantra.

Bibliografia | edytuj kod

  • Rosen, Steven J. Sri Pancha Tattva: The Five Features of God 1994 ​ISBN 0-9619763-7-3​ Folk Books, New York

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Pańćatattwa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy