Pańskie Łuki


Pańskie Łuki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pańskie Łuki (778 m n.p.m.) - szczyt górski w Paśmie Bukowicy w Beskidzie Niskim. Na wielu mapach szczytowi temu przypisano błędnie nazwy Zrubań i/lub Skibce, odnoszące się do sąsiedniego wypiętrzenia o wysokości 776 m n.p.m.[1]

Leży w północnej części właściwego Pasma Bukowicy, ok. 0,9 km na południowy wschód od Zrubania. Stanowi jedno z wielu wypiętrzeń w miarę zrównanym grzbiecie pasma i jedno z dwóch najwyższych (obok Tokarni w południowej części pasma, również 778 m n.p.m.).

Szczyt całkowicie zalesiony, pozbawiony widoków. Grzbietem przez szczyt biegnie leśna dróżka, którą wiedzie znakowany szlak turystyczny.

Piesze szlaki turystyczne:

Przypisy | edytuj kod

  1. Krukar W., Kryciński S.: op. cit., s. 145

Bibliografia | edytuj kod

  • Beskid Niski. Mapa turystyczna 1:50 000, wyd. Compass, Kraków 2004, ​ISBN 83-89165-54-6​;
  • Krukar Wojciech, Kryciński Stanisław, Luboński Paweł, Olszański Tadeusz A. i in.: Beskid Niski. Przewodnik, wyd. II poprawione i aktualizowane, Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków 2002, ​ISBN 83-85557-98-9​;
  • Krygowski Władysław: Beskid Niski, Pogórze Ciężkowickie (część wschodnia) i Pogórze Strzyżowsko-Dynowskie (część zachodnia), wyd. II poprawione i uzupełnione, wyd. Sport i Turystyka, Warszawa 1977.
Na podstawie artykułu: "Pańskie Łuki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy