Państwowe Muzeum Rosyjskie


Na mapach: 59°56′19,439″N 30°19′56,266″E/59,938733 30,332296

Państwowe Muzeum Rosyjskie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania XV-wieczna ikona przedstawiająca Św. Jerzego zabijającego smoka, pochodzi z Nowogrodu - obecnie w zbiorach Muzeum Rosyjskiego Kazimierz Malewicz, Czarny kwadrat na białym tle, 1915

Państwowe Muzeum Rosyjskie (ros.) Государственный Русский музей, często skrótowo Русский музей[1]muzeum zawierające największy w Petersburgu zbiór sztuki rosyjskiej i jeden z dwóch największych w Rosji (obok moskiewskiej Galerii Tretiakowskiej).

Spis treści

Budynki | edytuj kod

Główny budynek muzeum znajduje się przy ul. Inżeniernoj 4 – jest to Pałac Michajłowski z 1825, dzieło Carla Rossiego, neoklasycystyczna siedziba wielkiego księcia Michała – brata carów Aleksandra I i Mikołaja I. Niektóre z sal muzealnych Pałacu zachowały wystrój w stylu włoskim.

Pozostałe obiekty muzeum to:

Historia | edytuj kod

Muzeum zostało założone 13 kwietnia 1895, za panowania Mikołaja II dla uczczenia jego ojca Aleksandra III. Otwarto je w 1898. W latach 1914–1918 z budynkiem muzeum połączono budynek Leontija Benois.

Oryginalna, pierwsza część kolekcji sztuki rosyjskiej, która znajduje się w Muzeum Rosyjskim pochodzi m.in. z Ermitażu i z Pałacu Aleksandra. Po rewolucji październikowej (1917) wiele prywatnych kolekcji dzieł sztuki zostało znacjonalizowanych i przeniesionych do Muzeum Rosyjskiego (w tym pierwsza wersja obrazu Czarny kwadrat autorstwa Kazimierza Malewicza).

Niektórzy malarze prezentowani w kolekcji muzeum | edytuj kod

XVIII–XIX wiek | edytuj kod

Sztuka współczesna (XX wiek) | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Русский музей (ros.). Государственный Русский Музей. [dostęp 2014-04-05].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (muzeum sztuki):
Na podstawie artykułu: "Państwowe Muzeum Rosyjskie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy