Państwowy Ośrodek Maszynowy


Państwowy Ośrodek Maszynowy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Państwowy Ośrodek Maszynowy, POMprzedsiębiorstwa państwowe, tworzone w latach 50. XX wieku, w miejsce działających wcześniej Stacji Maszynowo-Traktorowych. POM-y utworzone zostały praktycznie w każdej polskiej gminie.

Powoływane były przez Ministerstwo Rolnictwa – Centralny Zarząd Państwowych Ośrodków Maszynowych.

Działalność | edytuj kod

POM-y dysponowały parkiem maszynowym i ich zadaniem była głównie obsługa rolniczych spółdzielni produkcyjnych pod względem mechanizacji produkcji rolnej, remontów sprzętu rolniczego, obsługi agrotechnicznej i szkolenia kadr.

Po 1956 większość spółdzielni produkcyjnych rozpadła się, jednak POM-y działały nadal, sprawując opiekę nad Kółkami Rolniczymi.

Od 1957 zajmowały się głównie wykonywaniem remontów ciągników i maszyn rolniczych, będących własnością spółdzielni produkcyjnych, kółek rolniczych i rolników indywidualnych, produkcją części zamiennych itp., ograniczając usługi związane z produkcją rolną[1].

W 1970 było w Polsce 352 POM[2].

Po wprowadzaniu w Polsce gospodarki rynkowej większość POM-ów została przekształcona w spółki, część uległa likwidacji lub zmieniła zakres usług[1].

Na bazie byłego POM-u została założona w 1991 r., przez Tadeusza Chmiela, pierwsza fabryka mebli, która wkrótce rozwinęła się w międzynarodową sieć Black Red White.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Państwowe Ośrodki Maszynowe, Encyklopedia PWN [dostęp 2020-02-09] .
  2. Mała Encyklopedia Powszechna, PWN, Warszawa, 1974.
Na podstawie artykułu: "Państwowy Ośrodek Maszynowy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy