Paedophryne swiftorum


Paedophryne swiftorum w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paedophryne swiftorumgatunek płaza bezogonowego z rodziny wąskopyskowatych (Microhylidae) występujący na Papui-Nowej Gwinei. Został odkryty w lipcu 2008 i formalnie opisany w styczniu 2012. Należy do grona najmniejszych na świecie znanych kręgowców[1].

Spis treści

Historia odkrycia | edytuj kod

P. swiftorum został odkryty przez dwóch amerykańskich herpetologów Christophera Austina i jego doktoranta Erica Rittmeyera z Louisiana State University, podczas ich wyprawy naukowej do Papui-Nowej Gwinei. Amerykanie odkryli miniaturowego płaza w tropikalnych lasach w stacji badawczej Kamiali Wildlife Management Area, (1,3 km N, 6,2 km W od Cape Dinga) w Prowincji Morobe na wysokości 500 m n.p.m. Epitet gatunkowy zwierzęcia jest eponimem mającym na celu upamiętnienie rodziny Swift, która w znacznej mierze przyczyniła się do powstania stacji badawczej Kamiali[2].

Na trop nowego gatunku naukowcy wpadli szukając źródła dźwięków nagrywanych nocą w lesie. Dźwięki musiały wydawać małe zwierzęta, bowiem zarejestrowana częstotliwość była zbliżona do dźwięków wydawanych przez owady, a badacze nie dostrzegali, jakie zwierzę wydaje te odgłosy. W poszukiwaniach pomocne okazały się metody stosowane w geodezji. Po wyznaczeniu współrzędnych i bezowocnym przeszukaniu ściółki naukowcy zebrali próbki ściółki do plastikowych worków. Dopiero szczegółowe przejrzenie zawartości pozwoliło na odnalezienie P. swiftorum. Holotyp został wybrany spośród osobników schwytanych w dniach 8–13 lipca 2008. O swoim odkryciu amerykańscy naukowcy poinformowali na początku stycznia 2012 w specjalistycznym piśmie PLoS ONE[1][2].

Charakterystyka | edytuj kod

Zdjęcie rentgenowskie Paedophryne swiftorum

P. swiftorum należy do najmniejszych żab świata, ale i najmniejszych znanych kręgowców. Osiąga średnio 8,3–8,9 mm długości. Tytuł „najmniejszej żaby świata” należy do przedstawiciela siostrzanego taksonu Paedophryne amauensis, odkrytego przez ten sam zespół badawczy w 2009 roku[2][3].

P. swiftorum żywi się małymi bezkręgowcami. Męskie osobniki wydają dźwięki o wysokiej częstotliwości[2].

Siedlisko | edytuj kod

Podobnie jak wszystkie znane do tej pory gatunki Paedophryne, przedstawiciele P. swiftorum żyją wśród martwych liści w lasach deszczowych[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Anna Błońska: Nowy najmniejszy kręgowiec świata (pol.). 2012-01-12.
  2. a b c d e Eric N. Rittmeyer, Allen Allison, Michael C. Gründler, Derrick K. Thompson i inni. Ecological Guild Evolution and the Discovery of the World's Smallest Vertebrate. „PLoS ONE”. 7 (1), s. 1–11, 2012-01-11. University of Arkanas. DOI: 10.1371/journal.pone.0029797 (ang.). 
  3. Christine Dell'Amore: World's Smallest Frog Found—Fly-Size Beast Is Tiniest Vertebrate (ang.). nationalgeographic.com, 2012-01-11. [dostęp 2012-01-21].
Na podstawie artykułu: "Paedophryne swiftorum" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy