Paek'am


Paek'am w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paek'am (kor. 백암군, Paek'am-gun) – powiat w Korei Północnej, w prowincji Ryanggang. W 2008 roku liczył 67 683 mieszkańców[2]. Graniczy z powiatami: Yŏnsa i Ŏrang od wschodu, Poch'ŏn i Unhŭng od zachodu, Taehongdan i Samjiyŏn od północy i Tanch'ŏn (prowincja Hamgyŏng Południowy) oraz Kilju (prowincja Hamgyŏng Północny) od południa. Przez powiat przebiegają dwie linie kolejowe: Paektusan Ch'ŏngnyŏn, łącząca Kilju i Hyesan, a także linia Paekmu z Paek'am do Musan.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Przed wyzwoleniem Korei spod okupacji japońskiej, tereny należące do powiatu wchodziły w skład powiatów Musan i Kilju. W obecnej formie, powstał w wyniku gruntownej reformy podziału administracyjnego w grudniu 1952 roku. W jego skład weszły wówczas tereny należąca wcześniej do powiat Musan miejscowość Samsa, a także 3 wsie miejscowości Yangsa (wcześniej należały do powiatu Kilju). Utworzyły one powiat Samsa, który na obecną nazwę przemianowano w październiku 1954. W czerwcu 1990 powiat powiększył się o dwie dzielnice robotnicze. Z powiatu Taehongdan włączono w skład Paek'am dzielnice Wŏnbong i Taehongdan.

Podział administracyjny powiatu | edytuj kod

W skład powiatu wchodzą następujące jednostki administracyjne:

Bibliografia | edytuj kod

  • 양강도 백암군 (kor.), 북한지역정보넷 (North Korean Human Geography – CyberNK.net), [dostęp: 10 października 2012].
  • 백암군(白岩郡) PAEKAMGUN (kor.), 중앙일보 (Joongang Daily – NK.joins.com), [dostęp: 10 października 2012].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].
  2. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].
Na podstawie artykułu: "Paek'am" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy