Paisjusz (Kuzniecow)


Paisjusz (Kuzniecow) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paisjusz, imię świeckie Andriej Anatoljewicz Kuzniecow (ur. 22 sierpnia 1975 w Bachtinskim) – rosyjski biskup prawosławny.

W latach 1990–1994 uczył się w szkole pedagogicznej w Orszance (republika Mari El), gdzie uzyskał kwalifikacje nauczyciela nauczania początkowego. Następnie przez dwa lata kierował szkołą niedzielną przy soborze Zaśnięcia Matki Bożej w Jarańsku. 1 marca 1996 w soborze Zaśnięcia Matki Bożej w Kirowie przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa wiackiego i słobodzkiego Chryzanta. Ten sam duchowny udzielił mu święceń kapłańskich 24 marca 1996[1]. Przez pięć kolejnych lat służył w soborze Zaśnięcia Matki Bożej w Jarańsku. Następnie od 2001 do 2006 był proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego w Matwinurze (obwód kirowski). W trybie zaocznym ukończył w 2007 seminarium duchowne w Moskwie. W tym samym roku otrzymał godność protoprezbitera[1]. W 2011 uzyskał, także w trybie zaocznym, dyplom Moskiewskiej Akademii Duchownej[1]. Od 2006 do 2012 kierował jako proboszcz parafią Zmartwychwstania Pańskiego w Tyży. W styczniu 2012 został przeniesiony do pracy duszpasterskiej w soborze Przemienienia Pańskiego w Kirowie, zaś w kwietniu tego samego roku powierzono mu funkcję dziekana I dekanatu wiackiego[1].

7 września 2012 złożył wieczyste śluby mnisze przed arcybiskupem wiackim i słobodzkim Markiem i przyjął imię Paisjusz na cześć św. Paisjusza Wieliczkowskiego. 4 października tego samego roku otrzymał nominację na biskupa jarańskiego i łuzskiego. W tym samym miesiącu został podniesiony do godności archimandryty[1]. Jego chirotonia biskupia odbyła się 6 grudnia 2012 w soborze św. Aleksandra Newskiego w Jegoriewsku z udziałem konsekratorów: patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, metropolitów krutickiego i kołomieńskiego Juwenaliusza, sarańskiego i mordowskiego Warsonofiusza, wiackiego i słobodzkiego Marka, arcybiskupów możajskiego Grzegorza, widnowskiego Tichona, sierpuchowskiego Romana, emerytowanego arcybiskupa kałuskiego i borowskiego Ilianaoraz biskupów sołniecznogorskiego Sergiusza, bałaszyskiego Mikołaja i zarajskiego Konstantyna[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e Паисий, епископ Яранский и Лузский (Кузнецов Андрей Анатольевич)
  2. В день памяти св. Александра Невского Предстоятель Русской Церкви совершил Литургию в Александро-Невском соборе г. Егорьевска (Московская обл.) и возглавил хиротонию архимандрита Паисия (Кузнецова) во епископа Яранского и Лузского
Sobór Biskupów Rosyjskiego Kościoła PrawosławnegoPatriarcha Święty Synod Metropolici Arcybiskupi Biskupi ordynariusze Biskupi pomocniczy

Szablon uwzględnia hierarchów podlegających bezpośrednio patriarsze Moskwy, duchownych Estońskiego Kościoła Prawosławnego oraz Łotewskiego Kościoła Prawosławnego. Biskupi działający w ramach pozostałych Kościołów autonomicznych i egzarchatów Kościoła występują w odrębnych szablonach.

Na podstawie artykułu: "Paisjusz (Kuzniecow)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy