Paisjusz (Obrazcow)


Paisjusz (Obrazcow) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paisjusz, imię świeckie Aleksiej Pawłowicz Obrazcow (ur. w 1888, zm. 28 października 1953 w Woroneżu) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys | edytuj kod

Ukończył seminarium duchowne w Tambowie. W 1911 został wyświęcony na kapłana i do 1944 służył w różnych parafiach eparchii tambowskiej oraz woroneskiej. 8 września 1944 w Moskwie miała miejsce jego chirotonia na biskupa brzeskiego. Jeszcze w tym samym roku został przeniesiony na katedrę saratowską i stalingradzką, po czym jego tytuł uległ zmianie na biskup saratowski i wolski.

W styczniu 1947 przeniesiony na katedrę czernihowską i nieżyńską, już w maju tego samego roku na własną prośbę został zwolniony z zarządu eparchii. W czerwcu 1947 objął katedrę iwanowską i kineszemską, po roku, w czerwcu 1948, przeniesiony do eparchii brzeskiej i kobryńskiej. W listopadzie tego samego roku mianowany biskupem grodzieńskim i brzeskim. W 1949, na własną prośbę odszedł w stan spoczynku.

W 1950 wyznaczony na biskupa pińskiego i łuninieckiego, po dwóch latach przeniesiony na katedrę ulianowską i melekeską. W 1953, z powodu choroby, odszedł w stan spoczynku i w tym samym roku zmarł.

Bibliografia | edytuj kod

Biskupi eparchii saratowskiej Biskupi eparchii czernihowskiej Biskupi eparchii iwanowo-wozniesieńskiej Biskupi eparchii grodzieńskiej i wołkowyskiej
  1. a b c locum tenens
Biskupi eparchii pińskiej i łuninieckiej Biskupi eparchii symbirskiej
Na podstawie artykułu: "Paisjusz (Obrazcow)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy