Pajmon


Pajmon w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 25 mar 2019. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pajmon według Słownika wiedzy tajemnej Collina de Plancy, 1863.
Pieczęć Pajmona wg Goecji Crowleya i Mathersa.

Pajmon – w tradycji okultystycznej upadły anioł, demon, król piekła i wierny sługa Lucyfera. Znany również pod imionami Paimonia, Paymon i Paimon. Rozporządza 200 legionami duchów, a w tych legionach znajdują się anioły i potęgi. Przed upadkiem należał do chóru panowań. W Sztuce Goecji jest dziewiątym, a w Pseudomonarchii Daemonum dwudziestym drugim duchem.

W demonologii | edytuj kod

Przywołuje się go z zachodu i by to zrobić potrzebna jest jego pieczęć, która według Sztuki Goecji powinna być zrobiona ze złota. Również do jego przywołania potrzebna jest ofiara.

Posiada on wiedzę o sztukach, naukach i innych sprawach tajemnych. Mówi o tym czym jest umysł i gdzie się znajduje. Dzieli się tajemnicą ziemi i kontynentów. Rozdaje i zatwierdza zaszczyty. Na prośbę maga, może również przyporządkować dla niego wybrany przedmiot, osobę lub zwierzę. Można od niego dowiedzieć się wszystkiego na temat dowolnej rzeczy. Rządzi duchami pomocniczymi, które mogą nauczyć przyzywającego różnych sztuk.

Ukazuje się pod postacią mężczyzny z twarzą kobiety, z bogato ozdobionym diademem na głowie, siedząc na wielbłądzie. Jego głos jest niezrozumiały i mag musi zmusić go do wyraźnego mówienia. Pojawia się ze swoją świtą, która składa się z legionu duchów, które grają na trąbkach, cymbałkach i innych instrumentach. Jeśli został wezwany za pośrednictwem libacji lub ofiary pojawia się w towarzystwie dwóch króli, Abalama i Labali (Dictionnaire Infernal podaje, iż są to Abalam i Bebal), a także 25 legionów duchów i innych potęg. Na prośbę maga Pajmon może się ukazać z całą świtą lub bez niej.

W kulturze masowej | edytuj kod

  • W grze fabularnej Dungeons & Dragons w dodatku Tome of Magic: Pact, Shadow, and True Name Magic, można z nim podpisać pakt w zamian za władzę.
  • Pojawia się w grze RF Online.
  • Pojawia się w książce Ja, diablica Katarzyny Bereniki Miszczuk.
  • Pojawia się w filmie "Dziedzictwo. Hereditary" z 2018 roku, reż. Ari Aster.
  • W filmie "Last Shift" z 2014, reż. Anthony DiBlasi. Pojawia się powiązanie Pajmona z filmowymi zagadkami.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Pajmon" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy