Paklicko Wielkie


Na mapach: 52°19′37″N 15°29′29″E/52,326944 15,491389

Paklicko Wielkie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paklicko Wielkiejezioro w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Świebodzin, na Pojezierzu Lubuskim.

Spis treści

Położenie i opis | edytuj kod

Jezioro przepływowe pochodzenia polodowcowego, położone na Pojezierzu Łagowskim – 750 m na południowy zachód od wsi Nowy Dworek.

Przez zbiornik przepływa rzeka Paklica – lewy dopływ Obry. Jezioro posiada zatokę, której dawna nazwa w języku niemieckim brzmi Biber-Winkel (Bobrza Zatoka).

Jezioro spełnia funkcję rekreacyjno turystyczną. Obok rekreacyjnego wykorzystania jeziora prowadzi się na nim ekstensywną gospodarkę rybacką. Odłowy i zarybianie prowadzi Zakład Rybacki Zbąszyń. W jeziorze żyją lin, szczupak pospolity, sandacz, węgorz , karaś, leszcz, płoć, okoń, wzdręga, ukleja, krąp, karp i sum. Naturalne tarliska ryb występują głównie w północnej części jeziora.

Badania przeprowadzone w 2011 i 2012 przez studentów Wydziału Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na wyspie znajdującej się na jeziorze doprowadziły od odkrycia reliktów osady istniejącej na przełomie VIII i IX wieku. Była to słowiańska osada rusztowa, która pierwotnie służyła za miejsce kultu. Prowadził do niej 120 metrowy most o szerokości trzech metrów. Wykopaliska prowadzone w przybrzeżnym mule pozwoliły na odkrycie licznych kości zwierząt, które składano prawdopodobnie w ofierze. Odkrycie to jest ewenementem, ponieważ po raz pierwszy znaleziono osadę tego typu wybudowaną na terenach zajmowanych przez Słowian[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e Adam Choiński: Katalog jezior Polski. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2006, s. 541. ISBN 83-232-1732-7.
  2. Beata Tokarz, Sztuczna wyspa ze średniowiecza. Ewenement w skali kraju, Gazeta Wyborcza 14 lipca 2012

Bibliografia | edytuj kod

  • prof. Wojciech Chudziak, dr Ryszard Kaźmierczak, B. Kowalewska, J. Niegowski: Wczesnośredniowieczny zespół osadniczy nad jeziorem Paklicko Wielkie na ziemi lubuskiej – badania Instytutu Archeologii UMK w Toruniu w latach 2011-2012, w: Lubuskie Materiały Konserwatorskie, tom 9 (2012), Zielona Góra 2012.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Paklicko Wielkie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy