Paktika


Na mapach: 32°30′N 68°48′E/32,500000 68,800000

Paktika w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paktika (paszto: پکتیکا) – jedna z 34 prowincji afgańskich. Położona w południowo-wschodniej części kraju. Zamieszkana w zdecydowanej większości przez Pasztunów. Stolica prowincji w mieście Szaran.

Spis treści

Sytuacja polityczna i militarna | edytuj kod

Jest to jedna z najbardziej dotkniętych wojnami prowincji Afganistanu. Sąsiedztwo granicy pakistańskiej i leżących po drugiej stronie granicy terenów pusztuńskich w Południowym Waziristanie stanowi oparcie dla działającej na terenie prowincji Paktika partyzantki talibańskiej. W 2006 Muhammad Ali Jalali, ówczesny gubernator prowincji Paktika, został zabity przez Talibów.

Obecność polskich jednostek wojskowych | edytuj kod

Na terenie prowincji Paktika w Sharana znajdowała się jedna z głównych baz wojskowych polskich kontyngentów. Na całym terytorium prowincji rozlokowane były polskie pododdziały, m.in. w Wazacha, polscy żołnierze przebazowani zostali przed 2009 do prowincji Ghazni.

Historia | edytuj kod

Paktika była częścią większej prowincji, lecz została z niej wydzielona prowincja Chost. Na terenie prowincji miały miejsce zacięte boje między mudżahedinami a okupantami radzieckimi.

 Osobny artykuł: Radziecka interwencja w Afganistanie.

Geografia | edytuj kod

Paktika graniczy od północy z prowincjami Paktija oraz Chost natomiast od wschodu granica poprowadzona jest wzdłuż Linii Duranda odcinając pusztuńskie terytorium plemiennym w Południowym Waziristanem, położonym już w Pakistanie. W pozostałej części (zachodniej) graniczy z innymi afgańskimi prowincjami, tj. z Zabul oraz z Ghazni.

Większość terenów prowincji pozbawiona jest trwałej roślinności, co jest skutkiem działań wojennych przeszłych lat.

Powiaty | edytuj kod

Powiaty prowincji Paktika

Miasta | edytuj kod

Urgun jest głównym miastem prowincji o największym znaczeniu dla handlu, natomiast stolicą prowincji jest Szaran.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (Podział administracyjny Afganistanu):
Na podstawie artykułu: "Paktika" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy