Palazzo Ferreria


Na mapach: 35°53′48,6″N 14°30′36,0″E/35,896833 14,510000

Palazzo Ferreria w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Palazzo Ferreria, oficjalnie Palazzo Buttiġieġ-Francia[3]pałac niedaleko bramy wejściowej do Valletty, stolicy Malty. Zbudowany pod koniec XIX wieku[4]. Projektantem obiektu był architekt Giuseppe Bonavia; był to pierwszy budynek na Malcie posiadający drewniane balkony. Zaliczony jest do zabytków narodowych klasy 1.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Na parceli, na której stoi pałac, istniała gisernia Zakonu św. Jana, w której wykonywano uzbrojenie rycerzy-zakonników. Działka została kupiona od rządu przez Giuseppe Buttigiega i jego żonę Giovannę Camilleri. Później, pod koniec XIX wieku, postawili oni na tym miejscu Palazzo Ferreria. Zatrudnili najbardziej doświadczonych i solidnych wykonawców na wyspie. Na fasadzie budynku można zobaczyć tarcze herbowe rodzin Buttiegieg i Camilleri. Pałac otrzymała w posagu ich córka Teresa Buttigieg. Poślubiła ona pułkownika Johna Louisa Francia, od którego pałac wziął na jakiś czas nazwę. Francia był obywatelem hiszpańskim z brytyjskiej kolonii Gibraltar. Tych dwoje spotkało się, kiedy odbywał on na Malcie służbę w armii brytyjskiej. Palazzo Ferreria jest drugim pod względem wielkości, po Pałacu Wielkiego Mistrza, pałacem w Valletcie[4].

Podczas II wojny światowej wiele budynków w Valletcie poniosło szkody. Palazzo Ferreria (po lewej) został uszkodzony w niewielkim stopniu

Rodzina Francia mieszkała w pałacu do roku 1947. Podczas wojny wiele budynków w Valletcie zostało zburzonych lub uległo uszkodzeniu w różnym stopniu. Ponieważ pałac przetrwał działania wojenne z niewielkimi uszkodzeniami, rząd Partii Pracy, na czele z Domem Mintoffem, wynajął od rodziny Francia część budynku. Umieszczony tam został Departament Robót Publicznych, który odbudowywał i odnawiał Vallettę z wojennych zniszczeń. Rodzina zatrzymała niewielką część pałacu jako apartament. Aktualnie (kwiecień 2017) używany jest on jako biuro jednego z ministerstw[5]. W roku 1979 rodzina Francia sprzedała pałac rządowi, prowadzonemu po raz kolejny przez premiera Doma Mintoffa. W parterowej części pałacu mieszczą się sklepy[4].

Jedno z oryginalnych wejść do Palazzo Ferreria, dziś mieści sklep z odzieżą.

Architektura pałacu | edytuj kod

Projektantem Palazzo Ferreria jest Giuseppe Bonavia, którego pracami są również Lija Belvedere Tower i La Borsa[6]. Bonavia jest przedstawiany jako pierwszy architekt, który wprowadził drewniane balkony na fasadach domów, poczynając od Palazzo Ferreria. Miało to miejsce w 2. połowie XIX wieku, od tego czasu wielu architektów wzięło przykład z prekursora, jak również Maltańczycy jako ogół. Jest to rozpowszechnione do dzisiaj. Pałac jest uznany przez Malta Environment and Planning Authority (MEPA) jako zabytek narodowy klasy 1[7].

Galeria | edytuj kod

Statuy w głównym hallu Palazzo Ferreria

Przypisy | edytuj kod

  1. Lino Bugeja: Valletta – vibrant city of many styles (ang.). W: Times of Malta [on-line]. 2015-01-04. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  2. Lino Bugeja, Mario Buhagiar, Stanley Fiorini: Artistic, architectural and ecclesiastical aspects. Malta University Services, 1993, s. 454. ISBN 99909-44-02-4. (ang.)
  3. Brief history of Palazzo Ferreria (ang.). www.myguide.com.mt. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-26)].
  4. a b c Joseph Gauci: Brief history of Palazzo Ferreria (ang.). W: Times of Malta [on-line]. 2009-01-19. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-15)].
  5. Ministry of Education, Employment and the Family (ang.). malta.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-23)].
  6. Steve Sant Fournier: Villa Gourgion and the Lija Belvedere (ang.). user.orbit.net.mt. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-02)].
  7. One World - Protecting the most significant buildings, monuments and features of Valletta (68) Buttiġieġ-Francia Palace (ang.). W: Times of Malta [on-line]. 2009-01-06. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-25)].

Literatura | edytuj kod

 Wykaz literatury uzupełniającej: Palazzo Ferreria.
Na podstawie artykułu: "Palazzo Ferreria" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy