Palenica (Ustroń)


Na mapach: 49°42′02″N 18°51′24″E/49,700556 18,856667

Palenica (Ustroń) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Palenica (672 m n.p.m.) – niewysoka góra w Paśmie Równicy w Beskidzie Śląskim.

Położenie, ukształtowanie, charakterystyka | edytuj kod

Wznosi się w trzeciorzędnym, krótkim grzbiecie, odchodzącym w kierunku zachodnim od masywu Orłowej w środkowej części pasma Równicy. Kształtny, kopulasty wierzchołek góry znajduje się w początkowej części grzbietu, który opadając ku południowemu zachodowi kulminuje jeszcze w niewybitnym, zachodnim szczyciku Palenicy (608 m n.p.m.). W siodle między obydwoma wierzchołkami kilka zabudowań przysiółka Palenica.

W niższym szczycie Palenicy grzbiet rozdziela się na kilka krótkich ramion, opadających ku dolinie Wisły i wypełniających obszar między dolinami potoków: Jaszowca na północy oraz Suchej Dobki i Dobki na południu. Stoki kopuły szczytowej są strome (zwłaszcza północne), słabo rozczłonkowane.

Palenica znajduje się w całości w granicach Ustronia, dominując od południowego wschodu nad ustrońskim Jaszowcem. Górne partie – poza terenami narciarskimi – w większości zalesione. Przeważają lasy bukowe i mieszane, lokalnie ze znaczniejszym udziałem świerka lub brzozy, rozdzielane niewielkimi polanami. W niższych partiach, na ramionach opadających ku zachodowi, dominują łąki i pastwiska, pocięte miedzami lub pasami drzew i krzaczastych zarośli.

Turystyka | edytuj kod

Południowym ramieniem masywu Palenicy, a następnie południowymi stokami jej kopuły szczytowej biegną znaki zielone szlaku turystycznego z Wisły Obłaźca na Orłową. Poza tym góra jest dostępna szeregiem ścieżek, zwłaszcza od strony Jaszowca. Z polany pokrywającej siodło między obydwoma wierzchołkami Palenicy interesujące widoki.

W kierunku północno-zachodnim widoczna jest dolina Jaszowca i rozłożone ponad nią na południowych stokach ramienia Równicy domy wypoczynkowe Jaszowca. Na południu widzimy dolinę Wisły powyżej Ustronia, aż po kulminacje Kiczor i Stożka.

Zimą wierzchołek Palenicy udostępnia krzesełkowa kolej linowa z Jaszowca, poprowadzona północno-zachodnim stokiem góry, a narciarzom służą usytuowane w jej pobliżu dwie umiarkowanie trudne trasy zjazdowe, każda o długości nieco ponad 1 km, reklamowane jako „White Park Palenica”.

Bibliografia | edytuj kod

  • Mirosław J.M.J. Barański Mirosław J.M.J., Beskid Śląski. Przewodnik, Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2007, ISBN 978-83-89188-71-7, OCLC 297532256 .
  • Beskid Śląski. Mapa turystyczna. Skala 1 : 50 000, wyd. II, Wydawnictwo kartograficzne COMPASS, Kraków 2004, ​ISBN 83-89165-68-6​.
Dzielnice Ustronia

Na podstawie artykułu: "Palenica (Ustroń)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy