Pamięć


Pamięć w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pamięć – zdolność do rejestrowania i ponownego przywoływania wrażeń zmysłowych, skojarzeń, informacji, występująca u ludzi, niektórych zwierząt i w komputerach. W każdym z tych przypadków proces zapamiętywania ma całkowicie inne podłoże fizyczne oraz podlega badaniom naukowym w oparciu o różne zestawy pojęć.

Spis treści

Pamięć ludzka i zwierzęca | edytuj kod

Pamięć ludzka podlega badaniom psychologii poznawczej. Człowiek ma zdolność do zapamiętywania nie tylko wrażeń zmysłowych i symboli, ale również do przechowywania obrazu własnej świadomości. Pamięć zwierząt podlega badaniom etologii. Na najniższym poziomie zapamiętywanie przez ludzi jak i inne istoty żywe opiera się na reakcjach chemicznych zachodzących w neuronach.

Pamięć komputerowa | edytuj kod

 Osobny artykuł: Pamięć komputerowa.

Pamięć komputerowa ma zupełnie inny charakter niż ta występująca u istot żywych i jej badaniem zajmuje się informatyka. Współczesne komputery zapamiętują wyłącznie binarne stany odpowiadające zerom i jedynkom. Fizycznie stany te odpowiadają napięciom w tranzystorach, polu magnetycznemu albo optycznej przezroczystości nośnika danych. Podstawą zapamiętywania w komputerach są często układy scalone. Złożone systemy informatyczne są w stanie przełożyć zera i jedynki na czytelną dla ludzi formę (tekst, obraz, dźwięk itp.), korzystając z odpowiednich algorytmów. Na obecnym etapie rozwoju złożoność komputerów jest dużo mniejsza niż najprostszych zwierząt i dlatego nie mają one zdolności do wykorzystania pamięci do wnioskowania i kojarzenia. Zaletą pamięci komputerowej jest jej niezwykła trwałość oraz szybkość w przetwarzaniu pewnych typów informacji.

Pamięć ludzka a komputerowa | edytuj kod

Różnice pomiędzy działaniem mózgu i komputera są ogromne. Nie można np. odpowiedzieć w dokładny sposób na pytanie, ile danych mieści się w głowie człowieka, ale szacuje się, że jest to około 2,5 PB, czyli 2,5 biliarda bajtów, czyli 100 000 płyt Blu-ray[1]. Jednak pewne podobieństwa można zauważyć na poziomie przetwarzania informacji z sensorów/zmysłów. Techniki stosowanie w komputerach są często wzorowane na tych, które zaobserwowano u ludzi czy zwierząt. Przykładem mogą być sztuczne sieci neuronowe, które mają właściwości podobne do prostych układów nerwowych. Prowadzone są też badania nad symulowaniem w komputerze ludzkiego sposobu wnioskowania. Jednak przeniesienie tych doświadczeń na poziom ludzkiej świadomości jest na razie niemożliwe. Praktycznym skutkiem takiego stanu rzeczy są trudności, jakie mają komputery czy roboty w realizacji oczywistych dla ludzi zadań. Jednak badania nad zagadnieniami sztucznej inteligencji dają nadzieję na spotkanie się w przyszłości nauk zajmujących się pamięcią komputerową i ludzką.

Działanie pamięci | edytuj kod

Niezależnie od rodzaju pamięci, można wyróżnić trzy etapy jej pracy:

  • rejestracja informacji/wrażeń poprzez zmianę struktury fizycznej,
  • przechowywanie informacji,
  • odtwarzanie.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. PaulP. Reber PaulP., What Is the Memory Capacity of the Human Brain?, Scientific American; MIND, 2010 [dostęp 2018-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2013-11-10]  (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Artykuły na Stanford Encyclopedia of Philosophy (ang.) [dostęp 2018-01-29]:

  • KourkenK. Michaelian KourkenK., JohnJ. Sutton JohnJ., Memory, 24 kwietnia 2017 . (Pamięć)
  • Thomas D.T.D. Senor Thomas D.T.D., Epistemological Problems of Memory, 4 września 2009 . (Epistemologiczne problemy pamięci)
Na podstawie artykułu: "Pamięć" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy