Panathinaiko


Na mapach: 37°58′05,88″N 23°44′27,96″E/37,968300 23,741100

Panathinaiko w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Panathinaiko Stadio lub Kalimarmaro (gr. Παναθηναϊκό Στάδιο, obecnie częściej jako Καλιμάρμαρο; pol. Stadion Panateński), czyli Wykonany z dobrego marmuru – jedna z najbardziej znaczących, zrekonstruowanych budowli w Atenach. Położony jest w naturalnym zagłębieniu terenu pomiędzy dwoma wzgórzami Agra i Ardettos, nad rzeką Ilisos. Zbudowany w tym miejscu został w latach 330329 p.n.e. przez Lykurgosa na wielkie igrzyska Panateńskie. Później, od 140 do 144 n.e. został przebudowany przez Herodesa Attikusa do formy, którą odnaleziono podczas wykopalisk w 1870. Jego wymiary to 204,7 metrów długości i 33,35 metrów szerokości, pomieścić mógł do 80 000 widzów. Aktualnie stadion często jest miejscem ważnych wydarzeń kulturalnych.

Zrekonstruowany na Letnie Igrzyska Olimpijskie 1896, dzięki wytrwałości i nakładom finansowym Georgiosa Averoffa, greckiego męża stanu i przemysłowca, wywodzącego się ze starej, kupieckiej rodziny, związanej z Metsowem i Aleksandrią, gorącego entuzjasty wskrzeszenia idei olimpijskiej. Jest wykonany w całości z białego marmuru. Jego konstrukcja jest przystosowana do wyścigów konnych. Niegdyś prowadziły doń marmurowe propyleje [1].

17 maja 2012 na arenie nowożytnych igrzysk, odbyła się ceremonia przekazania ognia olimpijskiego brytyjskiej sztafecie olimpijskiej. Płomień został zapalony od promieni słonecznych w greckim mieście Olimpia. Zwieńczeniem podróży znicza było odpalenie od niego płomienia olimpijskiego na Stadionie Olimpijskim w Londynie podczas ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012.

Galeria | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod


  1. Ateński pierwszy tramwaj (1908r.) na tle propylejów stadionu Kalimarmaro (stała rubryka historyczna Σαν σήμερα, w greckiej prasie codziennej)
Kontrola autorytatywna (stadion):
Na podstawie artykułu: "Panathinaiko" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy