Paolo Bettini


Paolo Bettini w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paolo Bettini (ur. 1 kwietnia 1974 w Cecina) – włoski zawodowy kolarz szosowy, mistrz olimpijski, trzykrotny medalista mistrzostw świata oraz trzykrotny zdobywca Pucharu Świata.

Kariera | edytuj kod

Bettiniego zalicza się do jednego z najlepszych „łowców klasyków” swojego pokolenia. Został zawodowcem w 1997 roku. Z początku spełniał rolę pomocnika Michele Bartoliego, swojego włoskiego kolegi z drużyny Mapei, do czasu, kiedy mógł wygrać ciężki ardeński klasyk Liège-Bastogne-Liège. Od tej pory sam był kapitanem swojej drużyny. Podczas Tour de France w 2000 roku wygrał 8. etap z Agen do Dax.

W kolejnych latach był praktycznie nie do pokonania w ciężkich wyścigach jednodniowych, ponieważ dzięki swojej ekspansywności i nieobliczalności potrafił się wybić na prowadzenie zarówno na podjazdach, jak i w sprincie z grupy. Cechy jego charakteru dały mu przydomek il Grillo (Świerszcz). Punktem szczytowym jego kariery były lata 2002-2004, kiedy to wygrywał klasyfikację punktową Pucharu Świata. Szczególnie w 2003 dominował, wygrywając trzy wyścigi zaliczane do Pucharu Świata. Poza tym, od początku 2003 roku Bettini często obejmował prowadzenie w światowym rankingu UCI.

Pierwszy medal zdobył na mistrzostwach świata w Lizbonie, gdzie był drugi w wyścigu ze startu wspólnego. Przegrał tam tylko z Óscarem Freire z Hiszpanii, a wyprzedził Słoweńca Andreja Hauptmana. Od tego momentu przez kilka lat niezmiennie pozostawał kapitanem drużyny narodowej. Na igrzyskach olimpijskich w Atenach w 2004 roku zdobył złoty medal w tej samej konkurencji. Wyścig ze startu wspólnego wygrał także na mistrzostwach świata w Salzburgu w 2006 roku i rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Stuttgarcie. W 2004 również miał duże szanse na zdobycie wysokiego miejsca na MŚ, lecz w zdobyciu medalu przeszkodziła mu kontuzja kolana.

2 października 2005 roku zwyciężył w klasyku Züri Metzgete, zaliczanym do ProTour, a 15 października 2005 w klasyku Giro di Lombardia, również zaliczanym do ProTour. W klasyfikacji generalnej ProTour 2005 zajął 8. miejsce. W roku 2006 ponownie wygrał lombardzki klasyk i ponownie znalazł się na 8 pozycji końcowej klasyfikacji ProTour.

27 września 2008 roku, dzień przed wyścigiem ze startu wspólnego na Mistrzostwach Świata w Varese podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej, ogłosił, że wraz z końcem sezonu kończy karierę sportową.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Paolo Bettini" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy