Papenburg


Na mapach: 53°04′N 7°24′E/53,066667 7,400000

Papenburg w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kościół w Papenburgu

Papenburg – miasto i jednocześnie gmina samodzielna (niem. Einheitsgemeinde) położone na północy Niemiec, w kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Emsland, nad rzeką Ems, liczy ok. 35,2 tysięcy mieszkańców.

Posiada rozwinięty przemysł stoczniowy (Meyer Werft), maszynowy oraz przetwórczy, w którym dominującą rolę odgrywa przetwórstwo rolno-spożywcze.

W 1933 zorganizowano tu obóz koncentracyjny, głównie dla przeciwników politycznych hitleryzmu.

W mieście znajduje się stacja kolejowa.

W mieście tym po wojnie,w starym obozie, był zorganizowany obóz dla Polaków, tzw. dipisów[1], czyli displaced persons. Tadeusz Nowakowski opisał go w wydanej w 1957 roku powieści „Obóz Wszystkich Świętych”.

Spis treści

Dzielnice miasta | edytuj kod

Współpraca | edytuj kod

Ciekawostki | edytuj kod

  • Burmistrz – Ullrich Nehe – otrzymał w roku 1998 tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Ruda Śląska” w uznaniu za zasługi położone w organizacji pomocy dla mieszkańców Rudy Śląskiej w latach osiemdziesiątych. Początek współpracy pomiędzy obydwoma miastami, sięga swoim początkiem pierwszej połowy lat 80. Wyrażała się ona w formie przekazywania mieszkańcom Rudy Śląskiej za pośrednictwem „Caritasu” darów pomocy charytatywnej od mieszkańców Papenburga.
  • Znajdująca się w mieście stocznia Meyer Werft, produkuje jedne z największych pasażerskich staków turystycznych na świecie. Między innymi w stoczni zostały zbudowane Norwegian Getaway, Norwegian Breakaway, Norwegian Jade, Disney Fantasy, Quantum of the Seas.

Przypisy | edytuj kod

  1. maczkow-skrawek-polski-niemczech [dostęp 2020-05-07]  (pol.).
Kontrola autorytatywna (miasto):
Na podstawie artykułu: "Papenburg" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy