Papież (tarot)


Papież (tarot) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Papież, znany także jako Arcykapłan – karta tarota należąca do Arkanów Wielkich. Oznaczana numerem V.

Spis treści

Wygląd | edytuj kod

Na karcie widoczna jest postać starszego mężczyzny, ubranego w długi płaszcz i papieską tiarę, trzymającego w lewej ręce laskę z potrójnym krzyżem. Mężczyzna siedzi na tronie, pomiędzy dwoma wysokimi kolumnami. Czasem widoczne są klęczące u stóp Papieża postaci, które ten błogosławi gestem prawej dłoni.

Jupiter | edytuj kod

W niektórych taliach karta ta podpisana jest jako Jupiter (Jowisz). Czasem wizerunek „tradycyjnego” Papieża/Kapłana jest zastąpiony całkowicie odmienną podobizną Jowisza – rzymskiego boga nieba, burzy i deszczu. Atrybutami Jowisza były piorun i orzeł.

Znaczenie | edytuj kod

Karta Papieża jest symbolem pobożności i konserwatyzmu. Oznacza osobę mającą wielki autorytet, niekoniecznie duchownego – także na przykład nauczyciela. Kojarzona jest z potrzebą uzyskania fachowej porady, albo pomocy w problemach duchowych. Dotyczy także ogólnie zainteresowania sprawami duchowymi i potrzebą uzyskania przebaczenia.

Galeria | edytuj kod

Papież
Jupiter (Jowisz)

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Arkana tarota: tabela pt. Kabalistyczna i astrologiczna symbolika kart Wielkich Wtajemniczeń przyjęta przez Zakon Złotego Świtu i oparta na systemie opracowanym przez MacGregora Mathersa i Artura Edwarda Waite’a. W: Jan Witold Suliga: Biblia Szatana. Łódź: Krajowa Agencja Wydawnicza w Łodzi, 1991, s. 6. ISBN 83-03-03220-8.
Wielkie Arkana

Na podstawie artykułu: "Papież (tarot)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy