Papież Agaton


Agaton (papież) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Papież Agaton) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Agaton (ur. na Sycylii, zm. 10 stycznia 681[1]) – święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, 79. papież w okresie 27 czerwca 678 do 10 stycznia 681[2].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Był synem bogatej rodziny greckiej osiadłej na Sycylii i mnichem[1]. Po śmierci rodziców rozdał ich majątek i wycofał się do klasztoru w Palermo.

Nawiązał stosunki z biskupami angielskimi i wskazał na Irlandię jako na ośrodek kultury. Po konsekracji cesarz Konstantyn IV Pogonatos zaprosił papieża do przedyskutowania kwestii monoteletyzmu[1]. Agaton z radością się na to zgodził, lecz najpierw odbył 4 synody: m.in. w Hatfield pod przewodnictwem abpa Teodora i w Rzymie 27 marca 680, któremu osobiście przewodniczył[1]. Następnie zwołał Sobór konstantynopolitański III (680-81), który potępił monofizytyzm, co przyczyniło się do przywrócenia założeń soboru chalcedońskiego i zakończenia schizmy pomiędzy Rzymem, a Konstantynopolem[2]. Papież zmarł w Rzymie, podczas trwania soboru lecz jego założenia zostały przyjęte[1].

27 marca 680 spotkał się z arcybiskupem Rawenny Teodorem na synodzie rzymskim. Udało mu się wynegocjować ostateczne zakończenie autonomii Rawenny w zamian za konsekrację i wręczenie paliusza nowym arcybiskupom przez papieża[1]. Ponieważ stan finansów Kościoła za jego pontyfikatu był tragiczny, Agaton sam pełnił funkcję skarbnika[1]. Dzięki temu uzyskał od cesarza zgodę na zwolnienie z opłat dla egzarchy raweńskiego, w zamian za przywrócenie praktyki zatwierdzania papieża przez cesarza bizantyńskiego[1].

Wysłużył sobie tytuł Taumaturga ze względu na liczne cuda których według Kościoła katolickiego dokonał; został kanonizowany. W chwili objęcia tronu papieskiego miał przeszło 100 lat, co czyni go najstarszym wybranym papieżem w historii.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest w dzienną pamiątkę śmierci[1]. Cerkiew prawosławna wspomina świętego papieża 20 lutego/5 marca[a][3], tj. 5 marca (w roku przestępnym 4 marca) według kalendarza gregoriańskiego.

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. podwójne datowanie

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h i John N. D. Kelly: Encyklopedia papieży. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997, s. 112-114. ISBN 83-06-02633-0.
  2. a b Rudolf Fischer-Wollpert: Leksykon papieży. Kraków: Znak, 1996, s. 42-43. ISBN 83-7006-437-X.
  3. Kazimierz Dopierała: Księga papieży. Poznań: Pallottinum, 1996, s. 78. ISBN 83-7014-248-6.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Papież Agaton" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy