Papuk (góry)


Papuk (góry) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Papuk – pasmo gór średnich w południowej części Kotliny Panońskiej, w północnej Chorwacji (Slawonii). Należy do grupy panońskich gór wyspowych. Najwyższe wzniesienie – Papuk, 953 m n.p.m.[1], inne: Točak (887 m), Ivačka glava (913 m), Češljakovački vis (820 m) i Kapovac (792 m).

Pasmo rozciąga się równoleżnikowo na długości około 30 km w centralnej Slawonii, łącząc się z innymi panońskimi pasmami (Krndija od wschodu, Lisina i Ravna gora od zachodu, Psunj od południowego zachodu) tworzy grupę zamykającą Kotlinę Pożeską.

Zbudowane ze skał paleozoicznych, głównie gnejsów, pokrytych osadami kredowymi (wapienie i dolomity) i trzeciorzędowymi, z pewnym udziałem skał magmowych (granitu i bazaltu[1]). Gęsta sieć potoków, liczne źródła. W 96% pokryte lasami liściastymi, głównie bukowymi i dębowymi z udziałem jaworu, klonu i jesionu.

Ruiny średniowiecznych umocnień z czasów wojen przeciw Turkom. Schroniska turystyczne. Od 1999 park krajobrazowy „Papuk” (Park prirode Papuk), od 2007 „Papuk Geopark”[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b praca zbiorowa: Encyklopedia Powszechna PWN. T. 3. M–R. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1975, s. 452.
  2. WojciechW. Tyluś WojciechW., Park przyrody Papuk – Jankovac Mountain Park, CroLove.pl, 26 marca 2020 [dostęp 2021-01-16]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Na podstawie artykułu: "Papuk (góry)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy