Parafia Świętego Krzyża w Strzebiniu


Na mapach: 50°36′53,88″N 18°54′14,50″E/50,614967 18,904028

Parafia Świętego Krzyża w Strzebiniu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parafia Świętego Krzyża w Strzebiniuparafia rzymskokatolicka w metropolii katowickiej, diecezji gliwickiej, dekanacie woźnickim.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Miejscowość Strzebiń jest po raz pierwszy wzmiankowana w 1574. Założona została kilkanaście lat wcześniej, jako wieś rolnicza. Należała wtedy do parafii w Sadowie, od 1869 roku do parafii w Koszęcinie, a w części również do Lubszy.[1] 27 lutego 1869 biskup wrocławski utworzył w Koszęcinie samodzielną parafię, do której przyłączono m.in. Strzebiń, Łazy i Prądy. Jej pierwszym proboszczem pozostał ks.Karol Diettrich[2]. W 1947 w wynajętym Domu Związkowym urządzono tymczasową kaplicę. Równocześnie rozpoczęto starania o budowę nowego kościoła parafialnego, którego budowniczym był ks. proboszcz Erwin Muszer. Wzniesiono go w latach 1949 – 1951. Wieżę kościelną ukończono w 1984. To dzięki uporowi ks.Erwina Muszera powstała świątynia i na jego też prośbę przyjęła wezwanie Krzyża Świętego. To on również przywiózł do Strzebinia krzyż, który znalazł wyrzucony z kaplicy zamkowej w Koszęcinie. W późniejszym czasie umieszczono go nad wejściem do kościoła. 15 kwietnia 1950 przy nowym kościele została erygowana samodzielna stacja duszpasterska. W następnym roku dokonano konsekracji kościoła, a parafię Świętego Krzyża w Strzebiniu erygowano dekretem Biskupa Katowickiego z 1957. Obecnie parafia prowadzi księgi: chrztów, ślubów i zgonów od 1947. W przedsionku kościoła parafialnego wisi tablica pamiątkowa ufundowana przez parafian z wdzięczności dla ks. proboszcza Erwina Muszera.

Zwyczaje procesji i pielgrzymek | edytuj kod

Choć główny odpust w Strzebiniu obchodzony jest z okazji uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września), to jednak od lat w parafialny kalendarz wpisane są także inne święta. 25 maja odbywa się w miejscowości wielka procesja z figurą św. Urbana[3]. Na ulice wychodzą wtedy tysiące mieszkańców, którzy razem z chórem i orkiestrą zmierzają szlakiem do czterech stacji w różnych dzielnicach. Wtedy organizowany jest też jeden z trzech parafialnych festynów. Dwa pozostałe, odbywają się na św. Jana Chrzciciela (24 czerwca) w Łazach, i z okazji wspomnienia św. Jacka (17 sierpnia) na Bukowcu. Swoją tradycję ma w Strzebiniu również Dzień Chorego, obchodzony w zupełnie inny sposób niż gdziekolwiek indziej, bo w uroczystość Świętych Piotra i Pawła 29 czerwca. To szczególny dzień dla chorych i całej parafii. Odprawiana jest wtedy specjalna Msza św. z sakramentem namaszczenia. Po niej odbywa się spotkanie w Domu św.Franciszka. Corocznie w czerwcu, na zakończenie roku szkolnego, ze Strzebinia z grupą kilkuset osób, głównie młodzieży, wyrusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Nikt dokładnie nie potrafi wskazać, kiedy narodził się zwyczaj strzebińskich pielgrzymek. Prawdopodobnie już w czasach stalinowskich formowały się grupy, które po kryjomu przed władzami przedostawały się do Częstochowy. Ale być może tradycja jest jeszcze starsza. Parafia ma wielkie zamiłowanie do pielgrzymek, odwiedziła ona już wszystkie najważniejsze sanktuaria Polski.

Pogotowie modlitewne | edytuj kod

Jedną z najciekawszych inicjatyw parafii jest działające w Strzebiniu "pogotowie modlitewne"[4]. Powstało ono na bazie Wspólnoty Miłosierdzia Bożego, która obok Wspólnoty Franciszkańskiej, Żywego Różańca i Grupy Adoratorów stanowi zaplecze modlitewne parafii. Od 1991 w każdy trzeci piątek miesiąca organizowana jest Godzina Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00, po której odprawiana jest Msza święta. Utrudzeni w wierze zanoszą prośby w poleconych intencjach, prócz tego grupa 20 osób gotowa jest podjąć dodatkową modlitwę w każdej wyjątkowo trudnej sprawie, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia życia. Pogotowie swoim zasięgiem obejmuje szersze kręgi.

Duszpasterze | edytuj kod

Lista księży pełniących posługę duszpasterską w Parafii na przestrzeni lat[2]:

Księża pochowani na terenie parafii[2]:

  • Ks. Erwin Muszer (+ 14.09.1982) – proboszcz, budowniczy kościoła parafialnego w Strzebiniu
  • Ks. Jerzy Cedzich (+ 22.04.2005) – proboszcz
  • Ks. Klaudiusz Kłaczka (+ 13.07.2014) – proboszcz

Do parafii należą[2] | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Parafia Świętego Krzyża Strzebiń. [dostęp 2013-11-13].
  2. a b c d Diecezja Gliwicka.
  3. Panorama Parafii.
  4. Inicjatywy Parafii.
Parafie dekanatu Woźniki
Na podstawie artykułu: "Parafia Świętego Krzyża w Strzebiniu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy