Parafia św. Anny w Prawnie


Na mapach: 51°00′31,0320″N 21°53′14,5532″E/51,008620 21,887376

Parafia św. Anny w Prawnie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parafia św. Anny w Prawnie – jedna z 10 rzymskokatolickich parafii w dekanacie Opole Lubelskie w archidiecezji lubelskiej.

Spis treści

Zasięg parafii | edytuj kod

Do parafii należą wierni z następujących wsi: Chruślanki Mazanowskie, Dębniak, Graniczna, Mariampol, Mazanów, Miłoszówka, Pielgrzymka, Pocześle, Prawno i Stasin.

Sąsiednie parafie | edytuj kod

Parafia Boby (dekanat Urzędów), Parafia Boiska (dekanat Urzędów), Parafia Grabówka (dekanat Urzędów), Parafia Rybitwy, Parafia Świeciechów (dekanat Urzędów)

Historia parafii | edytuj kod

Na początku XVII w. fundatorem nowej placówki duszpasterskiej w Prawnie był Abraham Sieniński. Kościół został uposażony 2,5 łana pola. Uposażenie to zostało powiększone w 1659 r. W połowie XIX w. do kościoła należało ponad 100 mórg ziemi, ale po konfiskacie przez carat pozostało tylko 6. Już w XVII wieku przy kościele funkcjonowała szkoła prowadzona przez bakałarza. W okresie przedrozbiorowym istniała tu również niewielka biblioteka. W tym czasie parafia należała do archidiakonatu zawichojskiego ( dekanat Urzędów ). Od 1867 r. kościół w Prawnie był filią parafii Rybitwy. W 1920 r. parafia została ponownie erygowana przez bpa Mariana Fulmana i weszła w skład dekanatu opolskiego. W czasie II wojny światowej wielką tragedię przeżyła wieś Graniczna ( została spalona przez Niemców, a ludność wymordowano). W archiwum są przechowywane akta metrykalne z XVIII w. Są tu również księgi wizytacji biskupich i dziekańskich. W 1908 r. w pobliżu kościoła wzniesiono plebanię z białego kamienia. Jej gruntowny remont przeprowadzono w latach 1998-99.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Parafia na stronie archidiecezji lubelskiej

Na podstawie artykułu: "Parafia św. Anny w Prawnie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy