Parafia św. Dominika w Bierzwiennie Długiej


Na mapach: 52°17′08,843″N 18°50′54,491″E/52,285790 18,848470

Parafia św. Dominika w Bierzwiennie Długiej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parafia Świętego Dominika - rzymskokatolicka parafia położona w zachodniej części gminy Kłodawa we wsi Bierzwienna Długa, należąca do dekanatu kłodawskiego w diecezji włocławskiej. Zamieszkuje ją 2443 wiernych. Odpust parafialny odbywa się we wspomnienie Świętego Dominika - 8 sierpnia.

Spis treści

Duszpasterze | edytuj kod

  • proboszcz: ks. Piotr Rogoziński (od 2020)

Kościoły | edytuj kod

  • kościół parafialny: Kościół św. Dominika w Bierzwiennie Długiej
  • kaplica filialna: Kaplica Miłosierdzia Bożego w Kęcerzynie

Galeria | edytuj kod

Historia parafii | edytuj kod

 Osobny artykuł: Kościół św. Dominika w Bierzwiennie Długiej.

Neoromański kościół Świętego Dominika został wybudowany w 1901 roku, dzięki staraniom ks. Walentego Kalickiego. Konsekrowany został 8 września 1904 roku. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w sukience srebrnej z przełomu XVII i XVIII wieku. Obraz Matki Boskiej z dzieciątkiem zasłonięty jest wizerunkiem św. Dominika. Na każdej mszy obraz Matki Boskiej jest odsłaniany. Kolejnym zabytkiem jest barokowa chrzcielnica. W 2004 roku, dzięki staraniom proboszcza i parafian wyłożono nową, granitową posadzkę w prezbiterium oraz odnowiono dzwonnicę. W 2008 roku przeprowadzono renowację organów. W sierpniu 2011 roku przeprowadzono gruntowny remont dzwonów, rozruch mechaniczny, wymianę serc, założenie gongu wybijającego godziny.

Na przykościelnym cmentarzu ustawiony jest empirowy nagrobek Brygidy z Byszewskich i jej syna Izydora Słuckiego, pochodzący z pierwszej połowy XIX wieku. 1 maja 1998 roku w zakrystii umarł proboszcz ksiądz kanonik Edward Nowicki, który został pochowany na cmentarzu parafialnym, przy głównej alei.

Parafia Bierzwienna Długa wielokrotnie zmieniała swoją przynależność administracyjną. Podlegała kolejno: archidiecezji gnieźnieńskiej, archidiecezji warszawskiej i archidiecezji łódzkiej. Aktualnie administracyjnie należy do diecezji włocławskiej.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Parafia św. Dominika w Bierzwiennie Długiej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy