Parafia św. Józefa w Krakowie (Podgórze)


Na mapach: 50°02′35,9″N 19°56′59,6″E/50,043306 19,949889

Parafia św. Józefa w Krakowie (Podgórze) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parafia św. Józefa w Krakowie-Podgórzuparafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Kraków-Podgórze archidiecezji krakowskiej w Krakowie, utworzona w 1818 roku.

Spis treści

Historia parafii | edytuj kod

w roku 1784, w uniwersale cesarza Józefa II, akcie założycielskim miasta Podgórze, znalazł się artykuł, dotyczący konieczności budowy kościoła w nowo ukonstytuowanym mieście. Jednak, mimo że dekret ten wydany został, to powstania samodzielnej parafii podgórzanie doczekali się dopiero 19 kwietnia 1818 roku. Do użytku wiernych i ks. Alojzego Owsińskiego, pierwszego proboszcza podgórskiego, oddano skromną kaplicę w Oekonomie Gebaeude, budynku rządowym. W pomieszczeniu tym znajdował się wcześniej magazyn mundurów.

W roku 1832 na Rynku Podgórskim powstał kościół św. Józefa, wybudowany według projektu budowniczego miejskiego Franciszka Brotschneidera. Kościół ten, wzniesiony w stylu klasycyzującym, cechował się bardzo prostą konstrukcją, przypominając prostą skrzynię z niską wieżą od frontu. Wyposażono go w sprzęty pochodzące ze zburzonego (1835–1838) kościoła Wszystkich Świętych w Krakowie.

Świątynia ta okazała się zbudowana wadliwie i już na początku XX w. pojawiła się konieczność rozebrania jej. Do dziś jedyną pamiątką po starym kościele jest wznosząca się na tyłach nowej świątyni murowana dzwonnica z 1879 roku.

W 1905 roku został rozebrany stary kościół, a 13 maja tegoż roku miało miejsce poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego pod nową świątynię. 24 października 1909 roku odbyła się uroczystość konsekracji.

Wspólnoty parafialne | edytuj kod

Terytorium parafii | edytuj kod

Ulice: św. Benedykta, pl. Bohaterów Getta, Brodzińskiego, Celna, Czarnieckiego, Czyżówka, Dąbrowskiego, Dąbrówki, Dekerta, Dembowskiego, Hetmańska, Janowa Wola, Józefińska, Kalwaryjska 9 i parzyste do 22, Kącik, Kiełkowskiego, św. Kingi, Kopiec Krakusa, Kraka, Krakusa, Lanckorońska, pl. Lasoty, Legionów Piłsudskiego, Limanowskiego, Lipowa, Ludowa, Lwowska, Mariewskiego, Mydlarska, Na Dołach 5-7, Nadwiślańska, Na Zjeździe, pl. Niepodległości, Parkowa, Piwna, al. Pod Kopcem, Potiebni, Przemysłowa, Przy Moście 1-2, pl. Przystanek, Powstańców Wielkopolskich, Radosna, Rejtana, Rękawka, Robotnicza, Romanowicza, Rynek Podgórski, Sokolska 1-2, Solna, Staromostowa, Stawarza, Ślusarska, Targowa, Tarnowskiego, Tatrzańska, Traugutta, Wałowa, Wapienna, Warneńczyka nry parzyste, Węgierska, Wielicka nry nieparzyste do 19 i nry parzyste do 26a, Zabłocie, Zamknięta, Zamoyskiego nry parzyste do 20, nieparzyste do 7, Za Torem, Zaułek

Kamieniołom | edytuj kod

W podziemiach budynku plebanii mieści się Kamieniołom im. Jana Pawła II miejsce działalności kulturalnej i duszpasterskiej.

Bibliografia | edytuj kod

  • Rożek M., Gondkowa B., 2003, Leksykon kościołów Krakowa, Verso Kraków, s. 64-65.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (parafia):
Na podstawie artykułu: "Parafia św. Józefa w Krakowie (Podgórze)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy