Parafia św. Jana Chrzciciela w Mostach Prawych


Na mapach: 53°25′49,1″N 24°38′06,7″E/53,430306 24,635194

Parafia św. Jana Chrzciciela w Mostach Prawych w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parafia św. Jana Chrzciciela w Mostach Prawych – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w diecezji grodzieńskiej, w dekanacie Mosty, na Białorusi.

Historia | edytuj kod

Pierwszy kościół w Mostach ufundowała w 1539 królowa Polski Bona Sforza. Był on wówczas pw. Zwiastowania NMP. W XVII w. podczas wojen z Moskwą został on spalony. Odbudowano go z funduszy króla Polski Augusta III Sasa. Przyjął on wówczas obecne wezwanie.

Proboszcz mostowski ks. Andrzej Czepowicz był naczelnikiem okręgowym podczas powstania styczniowego, za co po stłumieniu zrywu został skazany przez sąd carski na zsyłkę.

W okresie międzywojennym parafia należała do dekanatu Łunna archidiecezji wileńskiej[1]. Przed wybuchem II wojny światowej liczyła około 2400 wiernych. W czasach komunizmu parafia funkcjonowała. Co najmniej do 1950 mieszkał przy niej kapłan. W 1960 drewniany kościół został zniszczony, według różnych źródeł przez władze lub w wyniku pożaru. Okres komunizmu przetrwała niewielka kaplica cmentarna.

Po upadku Związku Sowieckiego przystąpiono do budowy nowego kościoła. W 1992 nuncjusz apostolski w Związku Sowieckim abp Francesco Colasuonno poświęcił kamień węgielny. Rok później odbyło się poświęcenie świątyni.

Przypisy | edytuj kod

  1. Schematyzm Archidiecezji Wileńskiej 1938

Bibliografia | edytuj kod

Dawny kościół w Mostach Prawych zniszczony w okresie ZSRS
Na podstawie artykułu: "Parafia św. Jana Chrzciciela w Mostach Prawych" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy