Parafia św. Kaspra del Bufalo w Częstochowie


Na mapach: 50°50′31″N 19°04′48″E/50,841944 19,080000

Parafia św. Kaspra del Bufalo w Częstochowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parafia Świętego Kaspra del Bufalo w Częstochowierzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie Częstochowa - Podwyższenia Krzyża Świętego, archidiecezji częstochowskiej w Polsce, erygowana w 1998 i prowadzona przez Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa.

Historia | edytuj kod

Parafię erygował 29 listopada 1998 r. arcybiskup Stanisław Nowak wydzielając jej terytorium z parafii św. Franciszka z Asyżu i Podwyższenia Krzyża Świętego. Duszpastersko-administracyjna troska nad nowopowstałą wspólnotą została powierzona Misjonarzom Krwi Chrystusa. Pierwszym proboszczem i organizatorem parafii został ks. Wenfried Wertmer. Funkcje kościoła parafialnego pełniła domowa kaplica Zgromadzenia w Domu Misyjnym św. Wawrzyńca. Arcybiskup S. Nowak ustanowił tu 21 października 1999 r. Sanktuarium Krwi Chrystusa intronizując w kaplicy Matki i Królowej Przenajdroższej Krwi relikwie przywiezione przez Siostry Przenajdroższej Krwi Chrystusa z Schellenbergu (Księstwo Liechtenstein). Jest to odrobina ziemi z Golgoty nasiąknięta Krwią Chrystusa. Przechowywana jest w Domu Misyjnym św. Wawrzyńca, gdzie swoją siedzibę ma również Prowincjalat i nowicjat Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa.

W 2000 r. wybudowano siedem stacji tzw. “Drogi Krwi Chrystusa”. Jest to siedem momentów przelania Krwi Zbawiciela: podczas obrzezania, modlitwy w Ogrojcu, biczowania, cierniem koronowania, na drodze krzyżowej, przy ukrzyżowaniu i przy otwarciu boku włócznią.

Wiosną 2002 r. rozpoczęto budowę kościoła parafialnego.

Na dziedzińcu parafii w lipcu 2006 r. posadzono drzewko wyhodowane z żołędzia najstarszego w Polsce dębu „Chrobry”, który w kwietniu 2004 r. poświęcił Jan Paweł II.

Galeria | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Parafia św. Kaspra del Bufalo w Częstochowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy