Parafia św. Klary i św. Faustyny Kowalskiej w Mikałajewie


Parafia Zesłania Ducha Świętego w Mikałajewie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Parafia św. Klary i św. Faustyny Kowalskiej w Mikałajewie) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parafia Zesłania Ducha Świętego w Mikałajewie (biał. Парафія Спаслання Духа Святога y Мікалаеве) – parafia rzymskokatolicka w Mikałajewie. Należy do dekanatu lepelskiego diecezji witebskiej.

Spis treści

Historia | edytuj kod

W Mikołajowie znajdowała się wybudowana w 1780 r. kaplica filialna parafii w Ule[2]. Informacja o kaplicy pojawia się w księgach parafialnych w 1841 r. Później w latach 1848, 1869, 1886, 1896, 1910 wymieniana jest kaplica cmentarna w folwarku Teklenwil[3][4].

Obecna kaplica w Mikałajewie powstała w latach 90. XX w. z inicjatywy ks. Mieczysława Janczyszyna, proboszcza parafii w Ule. Znajduje się przy cmentarzu parafialnym.

Pierwotnie parafia miała za patronów św. Klarę i św. Faustynę Kowalską.

Obecnie | edytuj kod

Na niedzielne Msze Święte parafianie udają się do pobliskiej Ułły oraz Kordona. W miejscowej kaplicy katolicy zbierają się podczas odpustu z okazji Święta Zesłania Ducha Świętego.

Co roku w Mikałajewie odbywa się Msza Święta przy pomniku upamiętniającym zamordowanych więźniów więzienia w Berezweczu, ofiar drogi śmierci.

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Мікалаева – Парафія Спаслання Духа Святога, catholicvitebsk.by [dostęp 2020-03-22]  (biał.).
  2. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom VI - wynik wyszukiwania - DIR, dir.icm.edu.pl [dostęp 2020-03-28] .
  3. K.K. Shastouski K.K., Uła | Kościół Św. Trójcy - Komentarze, radzima.org [dostęp 2020-03-24] .
  4. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom XII - wynik wyszukiwania - DIR, dir.icm.edu.pl [dostęp 2020-03-28] .
Na podstawie artykułu: "Parafia św. Klary i św. Faustyny Kowalskiej w Mikałajewie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy