Parafia św. Michała Archanioła w Ostrowsku


Na mapach: 49°28′24,124″N 20°05′55,639″E/49,473368 20,098789

Parafia św. Michała Archanioła w Ostrowsku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 8 paź 2020. Od tego czasu wykonano 3 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parafia św. Michała Archanioła w Ostrowskuparafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Nowy Targ, archidiecezji krakowskiej.

Jest to trzecia najstarsza wiejska parafia na Podhalu, założona przez cystersów w 1260. Obejmowała Łopusznę, Harklową, część parafii spiskich i liczne wsie, aż do Bukowiny Tatrzanskiej. W 1746 dzierżawca ufundował drewniany kościół, który spłonął 2 listopada 1915. Budowę obecnego kościoła zapoczątkował ks. Stanisław Miernik. Kościół został wzniesiony poza wsią, aby ułatwić wiernym z innych parafii dotarcie do niego. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który zaraz po wybudowaniu kościoła został poświęcony przez ojców redemptorystów. Boczny ołtarz, w którym znajduje się grób Pański, jest poświęcony św. Józefowi. Wnętrze kościoła stanowią freski przedstawiające świętych na sklepieniu oraz fresk przedstawiający zesłanie Ducha Świętego oraz Michała Archanioła, patrona świątyni, w nawie głównej. Wyposażenie kościoła jest drewniane z góralskimi rzeźbieniami wykonanymi przez miejscowego artystę. Obecnie na cmentarzu trwa budowa kaplicy zainicjowana przez ks. Stanisława Barcika (proboszcza parafii). Poświęcenia dokonał ks. bp Józef Guzdek 24 maja 2010.

Odpust parafialny odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę września.

Proboszczem jest ks. mgr Jacek Tekiela[1].


Przypisy | edytuj kod

  1. TBCT. PROJECT TBCT., Ostrowsko, Parafia św. Michała Archanioła, Archidiecezja Krakowska [dostęp 2020-10-07] .

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Parafia św. Michała Archanioła w Ostrowsku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy