Parafia św. Michała Archanioła w Umieniu


Na mapach: 52°09′55″N 18°49′37″E/52,165278 18,826944

Parafia św. Michała Archanioła w Umieniu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parafia Świętego Michała Archanioła w Umieniu - rzymskokatolicka parafia położona na terenie gminy Olszówka. Administracyjnie należy do diecezji włocławskiej (dekanat kłodawski). Zamieszkuje ją 2218 wiernych.

Kościół założyli zapewne dziedzice wsi już w XIV w. W r. 1443 i następnych toczy się proces, o który aż w Rzymie się rozstrzyga, o dziesięciny ze wsi Głębokie i Drzewce pomiędzy proboszczem z Umienia a kollegium wikaryuszów łęczyckich. Proboszcz przegrał sprawę i musiał zapłacić 23 grzywien kosztów. Na początku XVI w. stoi w Umieniu kościół p. w. św. Michała. Patronat mają dziedzice wsi. Uposażenie proboszcza stanowią trzy łany z łąkami, place, ogrody, plac pod karczmę, pusty. (...) obecny kościół pochodzi z XVII w. odbudowany 1756, odnow. 1864r. Antepedyum wielkiego ołtarza ma herb z cyframi fundatora. (Łaski, L.B. II, 144 i przypisy) W r. 1830 spaliły się wraz z plebanią księgi kościelne[1].

Odpust parafialny odbywa się we wspomnienie Świętego Michała Archanioła - 29 września.

Spis treści

Duszpasterze | edytuj kod

  • proboszcz: ks. Mariusz Ponikierski (od 2019)

Kościoły | edytuj kod

  • kościół parafialny: Kościół św. Michała Archanioła w Umieniu

Przypisy | edytuj kod

  1. Umień al. Umienie, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. XII: Szlurpkiszki – Warłynka, Warszawa 1892, s. 797 .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Parafia św. Michała Archanioła w Umieniu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy