Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Lublinie


Na mapach: 51°14′55,284″N 22°33′18,035″E/51,248690 22,555010

Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Lublinie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Trójcy w Lublinie – czwarta co do wielkości, parafia luterańska w diecezji warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. W 2010 liczyła około 200 wiernych[1].

Proboszczem zboru jest ks. Grzegorz Brudny.

Spis treści

Historia | edytuj kod

W 1650 lubelscy luteranie byli zmuszeni do przeniesienia zboru do Piask Wielkich (zwanych Luterskimi). Oficjalnie parafia lubelska św. Trójcy została założona w 1784 dzięki zgodzie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W latach 1888-1939 jej proboszczem był ks. dr Aleksander Schoeneich. Od 1937 należała do diecezji lubelskiej, na której czele stanął dr Schoeneich.

Działalność | edytuj kod

Nabożeństwa zboru odbywają się w zabytkowym, luterańskim kościele Św. Trójcy każdej niedzieli o godz. 10.00. W pierwszą niedzielę miesiąca nabożeństwo połączone jest ze spowiedzią powszechną oraz Sakramentem Ołtarza. Przed nabożeństwem, oraz po jego zakończeniu, można zakupić Pismo Święte, literaturę religijną oraz prasę ewangelicką. Po nabożeństwie istnieje możliwość kontynuowania społeczności

Oprócz nabożeństw niedzielnych, zbór organizuje także spotkania biblijne, podczas których czytana i analizowana jest Biblia. Odbywają się one w każdy czwartek roku szkolnego o godz. 17.00 w sali parafialnej. Spotkania prowadzi pastor.

Przy parafii działa lubelski oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego. Zbór zaangażowany jest także w lokalną działalność międzywyznaniową. Ekumeniczne nabożeństwa odprawiane są m.in. z okazji Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan (styczeń) oraz Światowego Dnia Modlitwy (marzec). Podczas majowego długiego weekendu (1-3 maja), Kościół luterański jest jednym z miejsc obchodów festynu staropolskiego Convivium Lublinensis. Podczas festynu odbywają się m.in. nabożeństwa ekumeniczne oraz koncerty muzyki poważnej.

Miejscowy zbór zaangażowany jest także w życie muzyczne. W lubelskim Kościele luterańskim systematycznie odbywają się koncerty i występy chórów, zespołów i solistów z różnych krajów i gatunków muzycznych (m.in. muzyka poważna, negro spirituals, współczesna muzyka chrześcijańska itp.). Wstęp na wszystkie tego typu imprezy jest wolny.

Przy lubelskiej parafii luterańskiej działa oddział Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Prowadzi on Diakonijną Wypożyczalnię Sprzętu Pielęgnacyjno-Rehabilitacyjnego. Siedziba diakonii znajduje się przy plebanii zborowej.

Kościół Św. Trójcy | edytuj kod

Kościół ewangelicki w Lublinie wzniesiono w latach 1785-1788 według projektu Augusta Zyhlerta. Jest to skromna, jednonawowa budowla w stylu klasycystycznym z niewielką wieżą. Barokowe elementy wyposażenia: ołtarz i ambonę przeniesiono z Piask.

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Cmentarze | edytuj kod

Do parafii przynależą dwa cmentarze: mały (przykościelny) oraz większy (część zespołu cmentarzy przy ul. Lipowej).

nagrobki na cmentarzu przykościelnym

Filiał w Kuzawce nad Bugiem | edytuj kod

Parafia Św. Trójcy w Lublinie posiada własny filiał w Kuzawce. Nabożeństwa odbywają się raz w miesiącu.

Przypisy | edytuj kod

  1. Ewa Korniłłowicz. Ewangelicy lubelscy jako przykład wspólnoty religijnej i społecznej w XIX i XX w.. „Rocznik Lubelski”. 36, s. 47, 2010. 

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Lublinie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy