Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Krzysztofa we Wrocławiu (niemieckojęzyczna)


Na mapach: 51°06′36,999″N 17°06′10,582″E/51,110278 17,102939

Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Krzysztofa we Wrocławiu (niemieckojęzyczna) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Krzysztofa we Wrocławiuewangelicko-augsburska parafia we Wrocławiu, należąca do diecezji wrocławskiej. Siedziba mieści się przy ulicy Partyzantów 60, a kościół parafialny przy pl. św. Krzysztofa 1. W 2018 parafia liczyła około 120 wiernych[1].

Historia | edytuj kod

Pierwsze nabożeństwo ewangelickie we Wrocławiu odbyło się 21 października 1523 i poprowadzone było przez ks. Jana Hessa w kościele Marii Magdaleny. Do tamtejszej parafii należał również kościół św. Krzysztofa[2][3].

W kościele św. Krzysztofa jeszcze za czasów przedreformacyjnych odbywały się posługi religijne dla polskojęzycznych wiernych. Pierwszym polskim ewangelickim duchownym był Michał Buck, pracujący w kościele w latach 1550-1560. Jego następcą został Mikołaj Siderius pochodzący z Lubelszczyzny. Ufundował on księgozbiór dla polskiej biblioteki kościelnej. Kolejnym duchownym zboru polskiego został Michael Kush, który przygotował wydany w 1646 słownik niemiecko-polsko-łaciński. W kościele pracował Paweł Twardy, który opublikował dzieła takie jak Postylla S. Dambrowskiego oraz Modlitwy dla nabożeństwa chrześcijanina. Polskie nabożeństwa odbywały się tutaj do końca XIX wieku[3].

W 1945 budynek świątyni uległ zniszczeniu, a odbudowę prowadzono do lat 70. Wyposażenie zostało przeniesione z innych kościołów ewangelickich[3].

Współczesność | edytuj kod

Parafia św. Krzysztofa zajmuje się posługą duszpasterską pośród wiernych niemieckojęzycznych oraz polskojęzycznych, pielęgnujących tradycyjną liturgię luterańską[4]. Do parafii należy również Kościół Gustawa Adolfa, położony w dzielnicy Sępolno[5].

W kościele św. Krzysztofa we Wrocławiu nabożeństwa w języku niemieckim odbywają się w każdą niedzielę w miesiącu, a w języku polskim - w drugą i czwartą niedzielę miesiąca[6].

Ponadto niemieckojęzyczne nabożeństwa organizowane są w następujących miejscowościach[6][7]:

Parafia prowadzi lekcje religii, spotkania dla osób zainteresowanych luteranizmem, a raz w miesiącu we Wrocławiu i Wałbrzychu odbywają się też godziny biblijne. Działa Stacja Socjalna, zajmująca się ambulatoryjną pomocą domową oraz Stacja Pomocy Joannitów, która prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego[5][6].

Działalność muzyczną w parafii reprezentuje Kantorat Zeggerteum, który występuje zarówno podczas nabożeństw, jak i koncertów[8].

Przypisy | edytuj kod

  1. W ewangelickiej świątyni będą czczeni katoliccy święci. Radio Wrocław. [dostęp 2020-07-27].
  2. Parafia ewangelicko-augsburska Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Reformacja we Wrocławiu
  3. a b c Parafia ewangelicko-augsburska św. Krzysztofa we Wrocławiu - Historia i dziedzictwo
  4. Kim jesteśmy, w co wierzymy. Parafia Ewangelicko-Augsburska (Luterańska) Świętego Krzysztofa we Wrocławiu. [dostęp 2020-07-27].
  5. a b Diecezja Wrocławska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP - Parafia św. Krzysztofa we Wrocławiu (niemieckojęzyczna)
  6. a b c Plan nabożeństw i spotkań parafialnych. Parafia Ewangelicko-Augsburska (Luterańska) Świętego Krzysztofa we Wrocławiu. [dostęp 2020-07-27].
  7. Luteranie.pl - Wrocław św. Krzysztofa
  8. Parafia ewangelicko-augsburska św. Krzysztofa we Wrocławiu - Kantorat
Na podstawie artykułu: "Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Krzysztofa we Wrocławiu (niemieckojęzyczna)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy