Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świdnicy


Na mapach: 50°50′45″N 16°29′30″E/50,845833 16,491667

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świdnicy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świdnicyewangelicko-augsburska parafia w Świdnicy, należąca do diecezji wrocławskiej. Mieści się przy Placu Pokoju. W 2019 parafia liczyła około 150 wiernych[1].

Historia | edytuj kod

Parafia została założona w 1652 wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę Kościoła Pokoju. Zanim postawiono świątynię, wzniesiony został tymczasowy kościół nazwany Boża Chatka, wokół której wybudowany został właściwy kościół. Boża Chatka była miejscem nabożeństw dla zboru przez pięć lat, do 23 czerwca 1657, kiedy budynek został rozebrany. Następnego dnia miało miejsce pierwsze nabożeństwo w Kościele Pokoju[2].

Do czasu zakończenia II wojny światowej i związanych z tym wysiedleniami ludności niemieckiej, do parafii należało kilka tysięcy członków. Większość przybyłych na ich miejsce osadników stanowili katolicy, co poskutkowało znacznym pomniejszeniem się liczby członków zboru[3].

Współczesność | edytuj kod

Nabożeństwa w Kościele Pokoju w Świdnicy odbywają się w każdą niedzielę i święta. Parafia posiada również kaplice filialne w Bielawie i Dzierżoniowie, gdzie nabożeństwa prowadzone są dwa razy w miesiącu oraz w święta. W okresie adwentu oraz pasyjnym zarówno w Świdnicy, jak i filiałach, mają miejsce nabożeństwa tygodniowe[4].

Prowadzone są szkółki niedzielne, nauczanie religii oraz spotkania młodzieżowe. W ramach działalności diakonijnej działa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, prowadzona jest służba odwiedzinowa i akcje charytatywne[3].

Parafia angażuje się w wydarzenia kulturalne, jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego. Organizuje również wystawy oraz warsztaty malarskie, rzeźbiarskie i teatralne[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Maciej Maciejewski: Remont zabytkowego Kościoła Pokoju w Świdnicy na półmetku. TVP 3 Wrocław, 13 kwietnia 2019. [dostęp 2020-07-29].
  2. Świdnica24.pl - Niezwykłe wydarzenie w świdnickim Kościele Pokoju
  3. a b c Luterańska Enklawa - Parafia - O nas
  4. Luteranie.pl - Parafie - Świdnica
Na podstawie artykułu: "Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świdnicy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy