Parafia Ewangelicko-Augsburska w Jeleniej Górze-Cieplicach


Na mapach: 50°51′54,626″N 15°41′02,786″E/50,865174 15,684107

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Jeleniej Górze-Cieplicach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Jeleniej Górze-Cieplicachparafia luterańska w Jeleniej Górze, w dzielnicy Cieplice Śląskie-Zdrój, należąca do diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Mieści się przy placu Piastowskim.

Historia | edytuj kod

Ewangelicy z Cieplic i Malinnika korzystali z kościoła św. Jana Chrzciciela, który został jednak im odebrany w 1654, na skutek czego wierni brali udział w nabożeństwach w Kościele Pokoju w Jaworze[1].

Po zawarciu ugody altransztadzkiej w 1707 prześladowania luteran zostały ograniczone. Doszło do budowy Kościoła Łaski w Jeleniej Górze, który stał się świątynią również dla ewangelików cieplickich[1].

W 1741 do właściciela ziemskiego Hansa Antona von Schaffgotscha oraz wrocławskiej rezydencji króla Fryderyka II Wielkiego została wysłana delegacja w celu pozyskania zgody na budowę w Cieplicach domu modlitwy i szkoły oraz zatrudnienia własnego duchownego. Zgodę otrzymano i 20 stycznia 1742 przystąpiono do budowy, zakończonej 15 marca tego samego roku. Wtedy do obsługi zboru został zatrudniony kaznodzieja Adam Gottfried Thebesius[1].

Cmentarz został otwarty w 1744. Rok później powstał budynek plebanii, a w 1749 otwarto sąsiadującą z nią siedzibę szkoły. W tym okresie parafia liczyła około 1000 wiernych, rocznie miało miejsce około 100 chrztów[1].

Od 1758 stanowisko proboszcza sprawował ks. Jacob Fritze, pełniący również od 1786 funkcję inspektora szkolnego i kościelnego powiatu jeleniogórskiego[2].

Po zrównaniu w 1764 praw protestantów i katolików, pojawiła się idea budowy nowego kościoła[1]. Murowana świątynia powstała w latach 1774-1777[2].

Współczesność | edytuj kod

Nabożeństwa w Kościele Zbawiciela w Jeleniej Górze-Cieplicach odbywają się w każdą niedzielę oraz święta. W okresie adwentu i pasyjnym prowadzone są ponadto nabożeństwa tygodniowe[3].

Organizowane są lekcje religii, szkółki niedzielne, spotkania dla zainteresowanych kościołem ewangelickim, spotkania parafialne oraz ewangelizacje. Przy parafii działa także stacja diakonijna, prowadząca wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego[3].

W okresie wakacyjnym w budynku kościoła maja miejsce koncerty w ramach Cieplickich Koncertów Organowych[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e Parafia Ewangelicko-Augsburska w Jeleniej Górze-Cieplicach - Marta Kaluch-Tabisz - Dom Modlitwy (Bethaus)
  2. a b Parafia Ewangelicko-Augsburska w Jeleniej Górze-Cieplicach - dr Piotr Oszczanowski - Historia Kościoła Zbawiciela
  3. a b c Diecezja wrocławska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP - Parafia w Jeleniej Górze-Cieplicach
Na podstawie artykułu: "Parafia Ewangelicko-Augsburska w Jeleniej Górze-Cieplicach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy